sohbet odaları

Fatma Girik Kimdir ?

Doğum tarihi : 12 Aralık 1942
Kaç yaşında : 75
Burcu : Yay
Meslek : Sinema, Dizi Oyuncusu
Doğum yeri : İstanbul

Oyuncu. Türkan Şoray, Filiz Akın ve Hülya Koçyiğit’le birlikte Türk sinemasının 60’lı yıllardan bugüne en önemli aktrislerinden biridir. Sert ve mağrur bakışları, haksızlıkların karşısında oluşu, sözünü esirgemeyen yapısıyla karakteristik rollerin oyuncusu olan Girik, bu özellikleri dolayısıyla Erkek Fatma adıyla anılmıştır. Köy temalı filmlerin de vazgeçilmez oyuncusu olmuş, çevirdiği 180’den fazla filmle birçok ödülün sahibi olmuştur. 1988 & 1993 yılları arasında Şişli Belediye Başkanı olarak görev yapan Girik, Söz Fato’da isimli reality show programıyla toplumsal sorunlara farklı bir perspektiften bakıp, çözüm yolları aramıştır. Ezo Gelin, Keşanlı Ali Destanı, Büyük Yemin ve Acı aktrisin önemli filmlerindendir. 12 Aralık 1942’de Münevver Girik ve Hayri Girik’in üç çocuğundan biri olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Babası dalgıç, annesi ev hanımıydı. Müesser Girik ve Günay Girik isimlerinde iki kardeşi de olan Girik’in çocukluğu Sultanahmet’te geçti.

Cağaloğlu Ortaokulu’na devam ederken, ailesine yardımcı olmak zorunda kaldığı için eğitimini ikinci sınıfta sonlandırdı. Girik, annesiyle birlikte filmlerde figüranlık yapmaya başlamıştı ve küçük rollerle izleyicinin karşısına çıkıyordu. İlk filmi yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri’nin yaptığı Leke’ydi. Leke’yi oyuncu olarak adından bahsettirmeyi başaramadığı birkaç iddiasız yapım daha izledi. Fatma Girik’in performansıyla dikkatlerden kaçmayacağı film, Memduh Ün’ün yönetmenliğindeki 1960 yapımı Ölüm Peşimizde’ydi. Memduh Ün’le tanışıklığı Girik’in hayatındaki dönüm noktalarından biri olacaktı. Zira o dönem Beşiktaşlı futbolcu Varol ile birlikteliğini sonlandırmış ve Ün’le uzun soluklu bir birlikteliğin ilk adımını atmıştı.

Fatma Girik kendi ağzından sinemaya başlayışını şöyle anlatmaktadır :

12 yaşına gelince, gazete okuyan babamın karşısına geçtim ; en kararlı ses tonuyla, “Baba ben artist olmak istiyorum” dedim. Babam biraz daha okumaya devam ettikten sonra gazeteyi katlayıp yanına koydu ve sadece “Ne bok olursan ol ama adam gibi ol” dedi. Komşumuz Sezai Abi Yeni Sabah Gazetesi’nde işçiydi ama vakit buldukça filmlerde figüranlık yapıyordu. Annemle bana, “Gelin sizi sete götüreyim” dedi, ve anne, kız birlikte setlere gidip figüranlık yapmaya başladık. Bazı komşular “Ana, kız filmlere gidiyor, kızını şıllık mı yapacak” diye tepki gösterdi. 13 yaşındaydım, büyük hayaller kurmuyordum. Levent’te bir villada oturur muyum, evde yardımcılarım olur mu, adıma ödüller konulur mu gibi şeyler aklımın ucundan bile geçmezdi. Tek derdim eve ekmek götürmekti. İlk olarak barda oturan bir kızı oynadım, elime 2.5 lira tutuşturdular. Bir sene sonra, 1957’de 1000 TL karşılığında oyunculuğa başladım. Bu parayı eve getirip anneme verdiğimde mavi bir bluz ve muz istedim.

Muz o kadar ulaşılmazdı ki bizim için o zamanlar ; ilk kez 14 yaşında yedim. “İlk figüranlık yaptığım filmin yönetmeni Memduh Ün’dü. O yıllarda Muhterem Nur’la büyük aşk yaşıyordu. Filmin başrol kadın oyuncusu Neriman Köksal, erkek oyuncusu da Talat Artemel’di. Dedem yaşındaki Talat Artemel elçi gönderip annemden beni isteyince annem setlere gitmemi yasakladı. Gönderdiği elçi de Memduh Ün’ün büyük aşk yaşadığı Muhterem Nur’du. Memduh Ün, Antalya’da çektiği ‘Murada Ereceğiz’ adlı filmde beni kesmeye başladı. O sıralar Memduh Ün 38, ben 15 yaşındaydım. Film bitti İstanbul’a geldik ; Memduh bana, “Bak sen çok küçüksün, böyle olmaz. Kendi dengin birini bul” dedi ve özür dilercesine birşeyler söyledi, ayrıldık. Meğer Muhterem Nur’la kavga edip ayrılmışlar, o küslük sırasında beni idare etmiş ! Ömer Lütfi Akad bir gün Memduh Ün’ü bir kenara çekti

Konuşuyorlar. Yıllar sonra Memduh anlattı ; “Böyle yeteneksiz kızlarla ne uğraşıyorsun ?” demiş. Memduh Ün’de, “Hayır Lütfi, onda bir ışık var. O ışık bir gün çıkacak ortaya” diye cevap vermiş. Kemal Film’in sahibi Osman Seden de, benim için “Daha çocuk” diye düşünüyordu. O sırada setlerde makyajcı olarak çalışan Feridun Karakaya (Cilalı İbo) bana makyaj yapıp, Osman Seden’e “Nasıl olmuş ?” diye gösterdi. Osman Seden, “Bu kadından bir bok olmaz” dedi. Memduh, Osman Seden’e de “Şimdi öyle pek kabiliyetli gözükmese de göreceksin bir gün çok açılacak, kendini gösterecek” demiş. O zamanlar beyaz perdede olmak, sevdiğin biri elinden tutmuş gibi bir his verirdi. İşte biz bu duygularla film çekiyorduk. İnsanlar bizi olduğumuz gibi sevdiler. Çünkü biz beyaz perdede de kendimize yakın özellikte kadınları oynadık. Dürüst, samimi, fedakar, aşka ve gurura inanan. Gurur dolu bir uzun yolculuk oldu bizimkisi. Sinemada para kazanmadık. Sahneye çıktım ; sinemada ün, sahnede para kazandım.

1959’da Memduh Ün’le tekrar birlikte olduğumuzda 16 yaşındaydım. O 39. Muhterem Nur’dan ayrılmıştı. Beraber olmaya başladıktan sonra başkalarını sokmadık hayatımıza. Memduh Ün ile 50 yılı aşkın büyük bir aşk, sevgi, tutku, şefkat, saygı, olmazsa olmaz beraberlik yaşıyoruz. Bizim ilişkimizin içine biz her şeyi sığdırdık. Aşkı büyüttük, besledik, vazgeçilmez hale getirdik. Beni incitmedi, kadınlık gururumla hiç oynamadı. Onu anlatırken gözlerim doluyor, tüylerim diken diken oluyor. Daha da büyüyor aşk biçim değiştirdikçe, yok olma ihtimali hiç kalmıyor. O sen, sen o oluyorsun. Onu doktora götürmeyi kimselere bırakamam, ne yiyeceğini benden başka kimse düşünemez, ilaç saatini benim kadar iyi kimse bilemez, neden üzülüp, neye sinirlenip, neye sevineceğini ben kendim gibi bilirim ve hayatı onun için öyle kurgularım. Civanmert, Duvaksız Gelin, Kısmetin En Güzeli ve Severek Ölenler gibi filmlerde izleyicinin karşısına başrolde çıkan Girik’in popülaritesi giderek artıyordu.

Fatma Girik’in ağlatılan ve ezilen kadın rollerinden Erkek Fatma olarak anıldığı döneme geçişi 1962 yılında yine Memduh Ün’ün yönetmenliğini yaptığı Belalı Torun filmiyle oldu. Filmde bir erkeği canlandıran ve bunun için saçlarını kısacık kestiren aktris, gerçek hayatta da dobra dobralığı, sözünün eri oluşu ve haksızlığa tahammül edemeyen yapısıyla Erkek Fatma imajıyla örtüşüyordu. Girik, filmografisinde oldukça önemli bir yerde duran Keşanlı Ali Destanı isimli yapımdaki oyunculuğuyla Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandığında tarih 1965’i gösteriyordu. Dönemin başarılı aktrisleri Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray ve Filiz Akın arasında kendisine ayrıcalıklı bir yer edinen Girik, sinemalarda filmleri en çok ilgi gören oyunculardan biri olmuştu. 1968 yılına gelindiğinde Girik’in şarkıcılık kariyeri başlamıştı. Sinemadan sahneye geçenler içinde en başarılı olanlardan biriydi.

Bu dönemde Öksüz, Vuruldum Bir Kıza, Köroğlu gibi yapımlarla kamera karşısına geçmeye devam eden aktrisin aynı yıl başrolde oynadığı Ezo Gelin isimli filmi büyük başarı kazandı. Behçet Kemal Çağlar’ın romanından beyaz perdeye aktarılan filmin yönetmeni Orhan Elmas’tı. Köylü kızı imajını Ezo Gelin’den sonra Boş Beşik ve birçok filmle daha sürdüren Girik, Anadolu’daki kadınların sorunlarının işlendiği filmlerde güçlü bir oyunculuk sergiledi. Fatma Girik 70’li yıllarda kozmetik ve ev tekstili firmalarının reklam filmlerinde oynadı. 1987’de Yeşilçam’da yaşanan kriz sonrası bir TRT projesi olan Gönül Dostları’yla TV izleyicisiyle buluşan Girik, bu dizideki başarılı performansıyla Kültür Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü. Atılgan, sabırsız ve kendine güvenli, dik kafalı ve inatçı olması Fatma Girik’in oyunculuğuna da gerçek hayattaki projelerine de yansıyordu. Bu özellikleriyle çizdiği sağlam imaj, halkla kurduğu samimi ilişki ve haksızlıkların karşısında olması nedeniyle 1988 yılında politikaya atılan Girik, Şişli Belediye Başkanı oldu.

1993 yılında görev süresi tamamlandıktan sonra, Söz Fato’da isimli reality show programıyla izleyicinin karşısına çıkan Girik, toplumsal sorunları irdeleyen ve çözümler arayan bu programa uzun süre devam etti. 1999’da TV dizilerinin gördüğü yoğun ilgi üzerine bu formattaki projelerde görülmeye başlayan oyuncu, Bize Ne Oldu ?, Benim İçin Ağlama ve Hasret gibi yapımlarda rol aldı. Fatma Girik 2001 yılında İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde onur ödülüne layık görüldü. Girik, 2005’te yönetmenliğini Tunç Başaran ve Memduh Ün’ün birlikte yaptıkları Büyülü Fener ve yine aynı yıl çekilen Sinema Bir Mucizedir filmlerinde rol aldı. Fatma Girik, 1959 yılından, öldüğü 16 Ekim 2015 tarihine kadar Sinema Yönetmeni Memduh Ün ile birlikte yaşadı. Bodrum’da evlerinde yaşayan Fatma Girik, 17 kedisi ve 2 köpeği vardır. 17 Kasım 2016 tarihinde İstanbul’da bir hastanede kalça kemiğinden operasyon geçirdi. Kalça protezi ameliyatından sonra sağlığı yerine geldi. 30 Kasım 2016 tarihinde evinde düşerek yeni takılan kalça protezleri zarar gördüğünden tekrar ameliyat edildi. İkinci kez ameliyat edilen Fatma Girik’in hastanedeki tedavisi sürüyor.

Aldığı Ödüller :

1965 – 2. Antalya film şenliği, Keşanlı Ali Destanı, en iyi kadın oyuncu
1967 – 4. Antalya film şenliği, Sürtüğün Kızı, en iyi kadın oyuncu
1969 – 1. Adana altın koza film şenliği , Büyük Yemin, en iyi kadın oyuncu
1969 – 1. Adana altın koza film şenliği, Ezo Gelin, en iyi kadın oyuncu
1971 – 3. Adana altın koza film şenliği, Acı, en iyi kadın oyuncu
1998 – 35. Antalya film şenliği, Sürtüğün Kızı, yaşam boyu onur ödülü
2001 – İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde onur ödülü
2007 – 18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Aziz Nesin Emek Ödülü

Plakları :

1965 – Aguş / Aşka Şepke
1975 – Aşk Düğümü / Su Sızmazdı Aramızdan

Filmleri ve Dizileri :

1954 – İstiklal Uğrunda (Sinema Filmi)
1956 – Yetimler Ahı (Sinema Filmi)
1957 – Memiş İş başında (Sinema Filmi)
1957 – Leke (Sinema Filmi)
1958 – Murada Ereceğiz (Sinema Filmi)
1958 – Memiş Gangsterler Arasında (Sinema Filmi)
1958 – Gönülden Ağlayanlar (Sinema Filmi)
1959 – Talihsizler (Sinema Filmi)
1959 – Sevdalı Gelin (Sinema Filmi)
1959 – Ömrümün Tek Gecesi (Sinema Filmi)
1959 – Eceline Susamışlar (Sinema Filmi)
1959 – Çakır Emine’m (Sinema Filmi)
1959 – Bağrıyanık (Sinema Filmi)
1960 – Vatan ve Namus (Sinema Filmi)
1960 – Üsküdar İskelesi (Sinema Filmi)
1960 – Telli Kurşun (Sinema Filmi)
1960 – Ölüm Peşimizde (Sinema Filmi)
1960 – Kaldırım Çocuğu Kopuk (Sinema Filmi)
1960 – Fakir Şarkıcı (Sinema Filmi)
1960 – Civanmert (Sinema Filmi)
1960 – Cici Kâtibem (Sinema Filmi)
1960 – Aşk Hırsızı (Sinema Filmi)
1960 – Aliii (Sinema Filmi)
1960 – Çapkın Hırsız (Sinema Filmi)
1961 – Seviştiğimiz Günler (Sinema Filmi)
1961 – İki Damla Gözyaşı (Sinema Filmi)
1961 – Duvaksız Gelin (Sinema Filmi)
1961 – Boş Yuva (Sinema Filmi)
1961 – Avare Mustafa (Sinema Filmi)
1961 – Mahalleye Gelen Gelin (Sinema Filmi)
1962 – Sokak Kızı (Sinema Filmi)
1962 – Küçük Beyefendi (Sinema Filmi)
1962 – Kısmetin En Güzeli (Sinema Filmi)
1962 – Günahsız Aşıklar (Sinema Filmi)
1962 – Fosforlu Oyuna Gelmez (Sinema Filmi)
1962 – Fatoş’un Bebekleri (Sinema Filmi)
1962 – Erkeklik Öldü mü Atıf Bey ? (Sinema Filmi)
1962 – Çöpçatan (Sinema Filmi)
1962 – Belalı Torun (Sinema Filmi)
1962 – Cengiz Han’ın Hazineleri (Sinema Filmi)
1963 – Zoraki Milyoner (Sinema Filmi)
1963 – Zifaf Gecesi (Sinema Filmi)
1963 – Yavaş Gel Güzelim (Sinema Filmi)
1963 – Yaralı Aslan (Sinema Filmi)
1963 – Katır Tırnağı (Sinema Filmi)
1963 – Hop Dedik (Sinema Filmi)
1963 – Bulunmaz Uşak (Sinema Filmi)
1963 – Bir Hizmetçi Kızın Hatıra Defteri (Sinema Filmi)
1963 – Bire On Vardı (Sinema Filmi)
1963 – Bazıları Dayak Sever (Sinema Filmi)
1963 – Barut Fıçısı (Sinema Filmi)
1963 – Badem Şekeri (Sinema Filmi)
1963 – Kiralık Koca (Sinema Filmi)
1964 – Tophaneli Osman (Sinema Filmi)
1964 – Tatlı Sert (Sinema Filmi)
1964 – Öpüşmek Yasak (Sinema Filmi)
1964 – Öp Annenin Elini (Sinema Filmi)
1964 – Muhteşem Serseri (Sinema Filmi)
1964 – Köye Giden Gelin (Sinema Filmi)
1964 – Koçum Benim (Sinema Filmi)
1964 – Kırk Küçük Anne (Sinema Filmi)
1964 – Kimse Fatma Gibi Öpemez (Sinema Filmi)
1964 – Keşanlı Ali Destanı (Sinema Filmi)
1964 – Halk Çocuğu (Sinema Filmi)
1964 – Galatalı Fatma (Sinema Filmi)
1964 – Fatoş’un Fendi Tayfur’u Yendi (Sinema Filmi)
1964 – Beş Şeker Kız (Sinema Filmi)
1964 – Varan Bir (Sinema Filmi)
1964 – Hizmetçi Dediğin Böyle Olur (Sinema Filmi)
1964 – Kanun Karşısında (Sinema Filmi)
1965 – Yıldız Tepe (Sinema Filmi)
1965 – Üç Kardeşe Bir Gelin (Sinema Filmi)
1965 – Sevişmek Yasak (Sinema Filmi)
1965 – Severek Ölenler (Kartalların Öcü) (Sinema Filmi)
1965 – Seveceksen Yiğit Sev (Sinema Filmi)
1965 – Şenol Birol Gool (Sinema Filmi)
1965 – Şeker Hafiye (Sinema Filmi)
1965 – Şeker Gibi Kızlar (Sinema Filmi)
1965 – Kumarbaz (Sinema Filmi)
1965 – Korkunç İntikam (Sinema Filmi)
1965 – Hırsız (Sinema Filmi)
1966 – Bir Garip Adam (Sinema Filmi)
1966 – Altın Şehir (Sinema Filmi)
1966 – Yiğitler Ölmezmiş (Sinema Filmi)
1966 – Seni Bekleyeceğim (Sinema Filmi)
1966 – Ölüm Temizler (Sinema Filmi)
1966 – Kucaktan Kucağa (Sinema Filmi)
1966 – Kolsuz Kahraman (Sinema Filmi)
1966 – Karakolda Ayna Var (Sinema Filmi)
1966 – Koca Yusuf (Sinema Filmi)
1966 – Hedef Ankara (Sinema Filmi)
1966 – Fakir Çocuklar (Sinema Filmi)
1966 – Fabrikanın Şoförü (Sinema Filmi)
1966 – Ben Bir Sokak Kadınıyım (Sinema Filmi)
1966 – Bana Bela Derler (Sinema Filmi)
1966 – Avare Kız (Sinema Filmi)
1966 – Aşkın Kanunu (Sinema Filmi)
1966 – Allahaısmarladık Yavrum (Sinema Filmi)
1966 – Namusum İçin (Sinema Filmi)
1967 – Zilli Nazife (Sinema Filmi)
1967 – Ya Sev Ya Öldür (Sinema Filmi)
1967 – Yaprak Dökümü (Sinema Filmi)
1967 – Son Gece (Sinema Filmi)
1967 – Ömre Bedel Kız (Sinema Filmi)
1967 – Kız Kolunda Damga Var (Sinema Filmi)
1967 – Kiralık Kadın (Sinema Filmi)
1967 – Karakolda Ayna Var (Sinema Filmi)
1967 – Hırsız Prenses (Sinema Filmi)
1967 – Dolmuş Şoförü (Sinema Filmi)
1967 – Ayşecik (Canım Annem) (Sinema Filmi)
1967 – Ağa Düşen Kadın (Sinema Filmi)
1967 – Sürtüğün Kızı (Sinema Filmi)
1968 – Vuruldum Bir Kıza (Sinema Filmi)
1968 – Öksüz (Sinema Filmi)
1968 – Nilgün (Sinema Filmi)
1968 – Köroğlu (Sinema Filmi)
1968 – Ezo Gelin (Sinema Filmi)
1968 – Çöl Kartalı Şeyh Ahmet (Sinema Filmi)
1968 – Ana Hakkı Ödenmez (Sinema Filmi)
1969 – Vatan ve Namık Kemal (Sinema Filmi)
1969 – Menekşe Gözler (Sinema Filmi)
1969 – Erkek Fatma (Sinema Filmi)
1969 – Büyük Yemin (Sinema Filmi)
1969 – Boş Beşik (Sinema Filmi)
1970 – Sevenler Ölmez (Sinema Filmi)
1970 – Şoför Nebahat (Sinema Filmi)
1970 – Meçhul Kadın (Sinema Filmi)
1970 – Ham Meyva (Sinema Filmi)
1970 – Duyduk Duymayın Demeyin (Sinema Filmi)
1970 – Yarın Son Gündür (Sinema Filmi)
1971 – Solan Bir Yaprak Gibi (Sinema Filmi)
1971 – Satın Alınan Koca (Sinema Filmi)
1971 – Önce Sev Sonra Öldür (Sinema Filmi)
1971 – Mualla (Sinema Filmi)
1971 – Mahşere Kadar (Sinema Filmi)
1971 – Kerem ile Aslı (Sinema Filmi)
1971 – İki Ruhlu Kadın (Sinema Filmi)
1971 – Acı (Sinema Filmi)
1971 – Namus (Sinema Filmi)
1971 – Murat ile Nazlı (Sinema Filmi)
1973 – Toprak Ana (Sinema Filmi)
1973 – Kızgın Toprak (Sinema Filmi)
1973 – Kambur (Sinema Filmi)
1973 – Gönülden Yaralılar (Sinema Filmi)
1973 – Dağdan İnme (Sinema Filmi)
1974 – Önce Vatan (Sinema Filmi)
1974 – Kuma (Sinema Filmi)
1974 – Kara Peçe (Sinema Filmi)
1975 – Ağrı Dağı Efsanesi (Sinema Filmi)
1977 – Ölmeyen Şarkı (Sinema Filmi)
1977 – Meryem ve Oğulları (Sinema Filmi)
1977 – Hatasız Kul Olmaz (Sinema Filmi)
1977 – İntikam Meleği (Kadın Hamlet) (Sinema Filmi)
1978 – Yaşam Kavgası (Sinema Filmi)
1978 – Gelincik (Sinema Filmi)
1981 – Kanlı Nigar (Sinema Filmi)
1982 – Kaçak (Sinema Filmi)
1982 – Gülsüm Ana (Sinema Filmi)
1984 – Postacı (Sinema Filmi)
1984 – Nefret (Sinema Filmi)
1985 – Yılanların Öcü (Sinema Filmi)
1987 – Japon İşi (Sinema Filmi)
1987 – Hacer Ana (Sinema Filmi)
1987 – Gönül Dostları (TV Dizisi)
1988 – Kadın Dul Kalınca (Sinema Filmi)
1988 – Sevgilerin En Güzeli (Sinema Filmi)
1988 – Bu Devrin Kadını (Sinema Filmi)
1988 – Tek Başına Bir Kadın (Sinema Filmi)
1988 – Dünya Fraggle (TV Dizisi)
1989 – Namusun Bedeli (Sinema Filmi)
1990 – Gün Ortasında Karanlık (Sinema Filmi)
2000 – Benim İçin Ağlama (TV Dizisi)
2001 – Bize Ne Oldu (TV Dizisi)
2003 – Gurbet Kadını (TV Dizisi)
2005 – Sinema Bir Mucizedir / Büyülü Fener (Sinema Filmi)
2006 – Hasret (TV Dizisi)
2007 – Oğlum İçin (TV Dizisi)
2009 – Altın Kızlar (TV Dizisi)
2012 – Babalar ve Evlatlar (TV Dizisi)

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here