sohbet odaları

Laurel ve Hardy Kimdir ?

Stan Laurel

Doğum : 16 Haziran 1890 Lancashire, İngiltere,
Ölüm : 23 Şubat 1965 Santa Monica, California, ABD.

Oliver Hardy

Doğum : 18 Ocak 1892 Harlem Georgia,ABD
Ölüm : 7 Ağustos 1957 Hollywood, California,ABD

Meslek : Komedyen, Sinema Oyuncusu

Laurel ve Hardy; Stan Laurel ve Oliver Hardy beyaz perdenin en sevilen ABD’li komedi ikililerindendir. Ülkemizde “şişko ile sıska” adıyla da tanınan ikili sessiz sinema döneminde bir araya gelmiş, sinemaya sesin girmesi ve görsel mizahtan sözlü mizaha geçilmesiyle ünleri artmıştır. 1927 yılından itibaren Stan Laurel ve Oliver Hardy; wives ve duck soup filmlerinde ilk kez birlilte rol aldılar, bu filmlere seyircinin gösterdiği ilgi, roach stüdyoları yöneticisi Leo McCarey’nin dikkatini çekti ve ikilinin bir arada çalışmalarına karar verilerek laurel-hardy filmleri böylece çekilmeye başlandı. Oscar akademi ödülü kazanmış olan filmleri 1932 yılı The Music Box adlı kısa filmleridir. Son filmlerini Fransa’da 1950 yılında ve 1951 yılında, perdeye veda etmeden önce yapmışlardır. The Music Box (1932) 200’den fazla film çeviren ikilinin birlikteliği oliver hardy’nin ölümüyle sona ermiştir. Birlikte toplam 106 filmde rol almışlardır. 40 kısa sesli filmde başrol, 32 kısa sessiz filmde başrol ve 23 filmde başrol oynamışlar, kalan 11 filmde misafir oyuncu veya yardımcı oyuncu olarak rol almışlardır.

Oliver Hardy : Doğum : 18 Ocak 1892 Harlem Georgia,ABD , Ölüm : 7 Ağustos 1957 Hollywood, California,ABD. Evden kaçarak bir tiyatro grubuna katıldı, vodvillerde yer almaya başladı. Milledgevil’de 1910 yılında açılan tiyatroda ışıkcılık, yer göstericiliği, kapıcılık ve yöneticilik yaptı. 1913’de kabare ve vodvillerde rol almaya başladı. Gündüzleri de lubin film stüdyolarında çalışıyordu. İlk eşi Madelyn Saloshin ile evlendi. 1914’de ilk filmi Outwitting Dad’i çevirdi. 1915 yılının sonuna kadar kadar 50 kısa filmde rol aldı. 1917’de los angele’a taşınıp hollywood stüdyolarında çekilen filmlerde rol aldı. İlk eşinden ayrılıp Myrtle Reeves ile evlendi. 1927 yılında Stan Laurel and Oliver Hardy slipping wives ve duck soup filmlerinde ilk kez birlilte rol aldılar. Hardy,şişman badem bıyıklı,uyanık,sevimli ve zeki bir tiptir

Stan Laurel: (arthur stanley jefferson) Doğum : 16 Haziran 1890 Lancashire, İngiltere, Ölüm : 23 Şubat 1965 Santa Monica, California, ABD. Sanatçı bir ailenin oğlu olan Lourel, ilk kez 16 yaşında İskoçya’nın Glasgow kentinde sahneye çıktı. 4 yıl boyunca tiyatro oyunculuğu, dansörlük ve palyaçoluk yaptıktan sonra 1910’da ünlü Fred Karno’nun tiyatro topluluğuna girdi. Charlie Chaplin’in dublörü olarak katıldığı bir ABD turnesinden sonra İngiltere’ye dönmedi, adını Stan Lourel olarak değiştirdi. Laurel sıska,sürekli ağlayan,saf bir karakteri canlandıran tiplemesiyle gönüllerde taht kurmuştur. İlk filmini çevirdiği 1917’den ikilinin kurulduğu 1927’ye kadar 80’e yakın filmde rol aldı. Zayıf Stan Lourel, çocuksu, beceriksiz, bir sorunla karşılaştığında gözlerini kırpıştırıp, hıçkırarak ağlamaya başlayan bir tipti. Şişman Oliver Hardy ise kendini daha zeki buluyor, Lourel’a sinirlenip otoriter, kibirli tavırlarıyla liderlik taşıyor ama sonunda hep gülünç durumlara düşüyordu.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here