sohbet odaları

Lars Von Trier Kimdir ?

Doğum tarihi : 30 Nisan 1956
Kaç yaşında : 60
Burcu : Boğa
Meslek : Yönetmen
Doğum yeri : Kopenhag, Danimarka

Lars Von Trier, 1956 Danimarka doğumlu yönetmen. 1995 yılında, sinemanın gittikçe katılaşan kurallarına karşı çıkartılan Dogma 95 hareketiyle tanınan ünlü yönetmenin önemli filmlerinden bazıları ; “Breaking the waves” (1996), “Dancer in the Dark” (2000) ve “Dogville” (2003). Lars Von Trier, 30 Nisan 1956’da Kopenhag, Danimarka’da doğdu. Nudist Yahudi bir ailenin çocuğu olarak gelişiminde ‘duygular, inanç ve zevk’ gibi özelliklere pek yer verilmeyen Trier, sonradan kendi yaptığı açıklamalara göre ; genç yaşında, sinemayı, bir çok şeyi öğrenmek üzere dış dünyaya açılan bir kapı olarak gördü. Kendisine hediye edilen “Süper 8” kamera ile 11 yaşında kendi filmlerini çekmeye başladı ve lise öğrenimi boyunca bağımsız film kariyerine devam etti. 1979 yılında Danimarka Film Okulu’na yazıldı. Bu okulda öğrenimini sürdürürken ; Münih Film Festivalinde en iyi film olarak seçilen Nocture (Nocture 1980) ve Image of Liberation (Befrielsesbilleder 1982) adlı 2 kısa film çekti.

“Soylu” anlamına gelen “von” lakabı da bu okulda öğrenimine devam ederken çevresi tarafından verildi. 1983 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra, “Avrupa” üçlemesi üzerine çalışmaya başladı. Asıl çıkışını bu üçlemenin başlangıcı olan “Forbrydelsens Element” (the element of crime 1984) ile Cannes Film Festivalinde Technical Grand Prize’ı alarak yaptı. Bu çalışmayı, 1987 yılında Cannes’daki resmi programın bir parçası da olan “Epidemic” izledi. 1988 yılında televizyon için ; Fransa’da Jean D’Arcy ödülünü alan “Medea” adlı filmi yönetti. Sonrasında 1991 yılında “Avrupa” üçlemesini “Europa” (ABD başlığı : Zentropa) ile tamamladı. Bu film Trier’e, Cannes Film Festivali’nde Prix du Jury ödülünü ve başka önemli festivallerde diğer ödülleri getirdi. Ayrıca, 1990 yılında Danimarkalı grup, Laid Back’in “Bakerman”ine klip çekti.

1992 yılında, Peter Aalbaek ile yeniden biraraya gelerek Zentropa adlı film yapım şirketini kurdu. Adını son filminden alan bu şirket, Trier’e maddi bağımsızlık ve yaratıcı kontrolü elinde bulundurma imkanı sağladı. Bu yeni kurulmuş şirkete para kazandırmak için, “The Kingdom” (Riget 1994) ve “The Kingdom II” (Riget II 1997)’yi çekti. 1995 yılında annesi, ölüm döşeğindeyken, Trier’in babası olduğunu düşündüğü kişinin aslında babası olmadığını açıkladı. Bir kaç görüşme sonucunda, gerçek babası kendisiyle konuşmayı reddetti ve bunun üzerine Trier geçmişine karşı çıkarak, Katolikliğe döndü. “Breaking The Waves” (1996), Cannes’da Grand Prix’yi kazandı ve başrol oyuncusu Emily Watson, En İyi Kadın Başrol dalında Oscar’a aday gösterildi. Lars Von Trier, seyahat etme sıkıntısının üstesinden ikinci Dogme filmi “The İdiots” (Idioterne 1998) yi sunmak için Cannes Film Festivali’nde bizzat bulunarak, geldi.

Uluslararası bir ilgiye dönüşen Dogme 95’in kaynağı ve öğreticisi olarak dünyanın her yerinde film yapımcılarına ilham verdi. 2000 yılında, Trier, ilk müzikal film denemesini, izlandalı ünlü müzisyen Björk ile “Dancer in the Dark” ile yaptı. Film Cannes’da Palme D’Or ödülünü kazandı. 2005’te “USA” üçlemesinin ikinci filmi olan “Manderlay”i tamamladı. Bu üçlemedeki ilk film, Nicole Kidman’ın başrolünü oynadığı, “Dogville” idi. 2006 yılında, “The Boss of It All” adlı Danimarka yapımı komedi filmini piyasaya sürdü. Bu filmde Automavision adını verdiği bir çekim tekniği kullanan Trier, “USA” üçlemesinin son kısmı olarak belirlediği “Washington”ı da bu filmin ardından çekmeyi planlamış durumda. Eserlerinde bilim kurgu’dan, modern noir’a ; erotik & dram’dan deneysel sinemaya ; avante garde’dan dram’a kadar sinemanın bir çok janrını barındıran Trier, kendine özgü üslubuyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Yönetmen şu an “Dimension” adlı her yıl sadece 3 dakikasını avrupanın farklı bölgelerinde çektiği 33 yıl sürecek olan film projesi üzerine çalışıyor. Bu proje 1991 yılında başladı dolayısıyla ilk gösterimin 2024 yılında olması bekleniyor.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here