sohbet odaları

Celal Üster Kimdir ?

Doğum tarihi : ?? ?? 1947
Kaç yaşında : 74
Meslek : Yazar
Doğum yeri : İstanbul

Celal Üster, 1947 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlkokulu Şişli Terakki Lisesi’nde okudu. İngiliz Erkek Lisesi, Robert Academy ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğrenim gördü.

Robert Kolej’inin İzlerimiz dergisinin yazı kurulunda yer alan Celal Üster, daha sonra Aydınlık gazetesinin sanat sayfasını yönetti. Gelişim ve Adam yayın evlerinde çalıştı. 1980 yılından itibaren uzun süre Cumhuriyet gazetesinin kültür servisini, Cumhuriyet Kitap Kulübünün Çerçeve dergisini ve Cumhuriyet Kitap dergisini yönetti.

1960’ların ikinci yarısından itibaren çeviriler yapmaya başladı. O yıllardan 1980’e uzanan dönemde Aydınlık Yayınları için çok sayıda çeviri yaptı.

Celal Üster, George Thomson’ın “Tarih Öncesi Ege” adlı yapıtının çevirisiyle 1983’te Yazko Çeviri dergisinin Azra Erhat Çeviri Ödülü’ne değer görüldü.

İzlerimiz, Yeni Dergi, Yeni Adımlar, Aries, Sözcükler, Notos gibi dergilerde çevirileri yayımlandı. Gelişim Yayınları ve Adam Yayınları gibi yayın evlerinde ve Ana Britannica Genel Kültür Ansiklopedisi’nde editörlük yaptı.

Belgelerle Türk Eczacılığı (Eczacıbaşı), National Geographic Fotoğraflarıyla İstanbul (Türkiye İş Bankası), Metropolis : Ana Tanrıça Kenti (Philsa), Unforgettable / Unutulmaz Dizisi (BBC Books / Boyut Yayınları), Ortak Kültürel Miras : Birlik İçinde Çokluk (Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü) gibi kitapların editörlüğünü yaptı.

1982 & 1993 ve 2008 & 2014 arasında Cumhuriyet gazetesinin kültür editörlüğünü ; ilk yayımlandığı yıllarda Cumhuriyet Kitap’ın, uzun yıllar P Dünya Sanatı Dergisi’nin, 2003 & 2008 arasında Can Yayınları’nın yayın yönetmenliğini üstlendi. Yeni Yüzyıl, Yeni Binyıl ve Radikal Kitap’taki “Yeryüzü Kitaplığı” yazılarını Cumhuriyet Kitap’ta sürdürdü. “Körün Taşı” yazılarını Cumhuriyet’in kültür sayfalarında sürdürdü.

1996 yılından sonra Sanat Kültür Antika dergisinin yayın yönetmenliğini, Okuyan Us Yayınlarının “Erotik Us” dizisinin editörlüğünü yaptı. 2004 yılından itibaren Can Yayınlarının yönetmenliğini üstlendi. Can Yayınları’nın yayın yönetmenliğinden ayrıldıktan sonra Cumhuriyet gazetesinin kültür sanat sayfasını yönetmeye başladı.

Karl Marx, Friedrich Engels, Vladimir Ilyich Lenin, Josef Stalin ve Mao Zedong’un bir çok yapıtını çevirdi ya da çevrilmesine katıldı. Kitapların yasaklanması için bilir kişi raporlarının yazıldığı bu dönemlerde, bu çevirilerin büyük bölümü takma adlarla yayımlana bildi.

Robert Louis Stevenson, Herbert George Wells, Jaroslav Hasek, James Joyce, Isaac Bashevis Singer, David Herbert Richards Lawrence, Julius Fučik, Liam O’Flaherty, George Orwell, Wolfgang Borchert, Juan Rulfo, Iris Murdoch, Maurice Sendak, Roald Dahl, Jorge Luis Borges, İsmail Kadare, Mario Vargas Llosa, Paulo Coelho, Willis Barnstone ve John Berger gibi yazarların yapıtlarının yanı sıra Karl Marx ve Friedrich Engels’in Komünist Manifesto’su ve Vladimir Ilyich Lenin’in Devlet ve Devrim’i gibi Marksist klasikleri dilimize kazandırdı.

Eski çağlardan günümüze ünlü yazarlar ve düşünürlerden özlü sözleri “Sözü Özü”, eski ozanlardan sevda şiirlerini “Aşk Olsun” adlı kitaplarda bir araya getirdi. İngiliz ve Amerikan Edebiyatında Kısa Öykünün Büyük Ustaları adlı bir seçki hazırladı.

Ödülleri :

1983 – Yazko Çeviri Dergisinin Azra Erhat Çeviri Ödülü

Eserleri :

Çeviri ve Derleme :

– Kızgın Ova (Juan Rulfo’dan)
– İtalyan Kızı (Iris Murdoch’tan)
– Kıtlık (Liam O’Flaherty’den)
– Düğün (İsmail Kadare’den)
– İnsanın Özü (George Thomson’dan)
– Tarih Öncesi Ege (George Thomson’dan)
– Alçaklığın Evrensel Tarihi (Jorge Luis Borges’ten)
– Yedi Gece (Jorge Luis Borges’ten)
– Atlas (Jorge Luis Borges’ten)
– Üveyanneye Övgü (Mario Vargas Llosa’dan)
– Masalcı (Mario Vargas Llosa’dan)
– Tiziano Su Perisi ile Çoban (John Berger’den)
– Duveen Antikacıların Piri (Samuel Nathaniel Behrman’dan)
– Yatağında Yalnız mısın ? (Eski Japon Ozanlarından Aşk ve Özlem Şiirleri 2002)
– Aşk Olsun (Dünya Aşk Şiirleri derlemesi 2005)
– Kalbimi Vatanıma Gömün (Dee Brown’dan 2008)
– Hayvan Çiftliği (George Orwell’dan 2009)
– Portobello Cadısı (Paulo Coelho’dan 2011)

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here