sohbet odaları

Mesut Mertcan Kimdir ?

Doğum tarihi : 15 Eylül 1946
Ölüm tarihi : 25 Ağustos 2017
Kaç yaşında öldü : 71
Burcu : Başak
Meslek : Spiker
Doğum yeri : Adana
Ölüm yeri : Adana

Mesut Mertcan, 15 Eylül 1946 tarihinde Adana’da doğmuştur. Anne ile babası daha o doğmadan boşanmıştır. Babasının ikinci evliliğinden 10 kardeşi vardır. İlköğretimine Adana’da başladı sonra İstanbul’da Işık Lisesi’nde devam etti. Ortaokulu ve liseyi yine Adana’da Çukurova Koleji ve İstanbul’da Levent Koleji’nde okudu. Lise diplomasını dışarıdan imtihanlara girerek aldı. Adana’da pavyonlarda ; cambazhanelerde sunuculuk yaptı. Adana’da, Adana İl Radyosu reklam ajansında çalıştı.

“Türkiye’nin neresinde olursa olsun spikerlik yapmak istiyorum’’ diye TRT’ye mektup yazarak müracaat etti. 1973 yılında Erzurum’da işe başladı. Sonra Ankara’ya Sabahtan Sabaha programı için getirildi. Ardından da Haber Merkezi’ne geçti. Üniversiteyi Ankara’da Gazi Üniversitesi İngiliz Dili Bölümünde okudu ama mezun olmadan ayrıldı. Yıllarca TRT 1 televizyonunda haber spikerliği yaptı. Gülgün Feyman ile de bir dönem ekran partnerliği yaptı.

Mesut Mertcan, 12 Eylül 1980 askeri darbesinde gece saat 04:00’de radyoda 1 numaralı MGK bildirisini okumasıyla hatırlanır. 1987 yılına kadar spikerlik görevine devam etti. 1987 Türkiye genel seçimlerinde Milletvekili adayı oldu memuriyetten istifa etti. Milletvekili seçilemeyince bundan sonraki iş hayatı Star, Kanal 6, Kanal 9, Ulusal Kanal gibi televizyon kanallarında reklam spikerliği, sunuculuk yaparak geçmiştir. Mesut Mertcan 4 kez evlendi ve iki çocuk babasıdır. İlk evliliğini 21 yaşında iken yapmış 45 gün sürmüş. İkinci eşi aynı zamanda 2 çocuğunun annesidir.

Son eşinden de 2012 yılında ayrılan Mesut Mertcan 2014 yılında İstanbul’da bir huzur evinde yaşamaya başlamıştır. 2015 yılının Ağustos ayında Adana, Çukurova İlçe Belediye Başkanı Soner Çetin’in daveti ile Adana Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne yerleştirildi. Ayrıca ayağa kalkmakta güçlük çeken Mesut Mertcan’a akülü araç verildi. Mesut Mertcan’ın son dileği ise TRT ekranlarında ana haberi okumaktı. Bu dileği 5 Aralık 2016 Pazartesi akşamı TRT’de yerine geldi. Mesut Mertcan, 25 Ağustos 2017 tarihinde Adana’da kaldığı huzurevinde 71 yaşında vefat etti.

Şiir albümleri :

2001 – Şimdi Şiirler

Filmleri ve Dizileri :

2009 – İlkler ve Tekler Şehri (Seslendirme) (TV Filmi)
2009 – Yedi Düvelin İncisi : Mihaliç (Seslendirme) (Sinema Filmi)
2002 – Sevdamsın Benim (TV Filmi)
2001 – Kırlangıç Dönüşü (Sinema Filmi)
1996 – Ekmek (Konuk Oyuncu) (Sinema Filmi)

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

1 Yorum to “Mesut Mertcan Kimdir ?”

 1. Necmettin Yücel dedi ki:

  Eski TRT spikeri Mesut Mertcan, Adana’da kaldığı huzurevinde 71 yaşında hayatını kaybetti.

  Mesut Mertcan, 12 Eylül 1980 askeri darbesinde MGK bildirisini okumasıyla tanınmaktadır.

  Son yıllarını Adana Huzurevi’nde geçiren ve çeşitli rahatsızlıkları bulunan Mesut Mertcan, 71 yaşında yaşamını yitirdi.

  Adana Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi doktoru Ethem Şahin, Mertcan’ın hayatını kaybetmesine ilişkin, “Uzun süredir devam eden şeker hastalığı, depresif bozukluk ve dün ortaya çıkan yaygın zona rahatsızlığı nedeniyle çoklu organ sistemi yetersizliği sonucu yaşamını yitirmiştir” dedi.

  Şahin, yaptığı açıklamada, TRT’nin duayen spikerlerinden Mesut Mertcan’ın bugün saat 11:00’de hayatını kaybettiğini belirtti.

  Ethem Şahin, “Uzun süredir devam eden şeker hastalığı, depresif bozukluk ve dün ortaya çıkan yaygın zona rahatsızlığı nedeniyle çoklu organ sistemi yetersizliği sonucu yaşamını yitirmiştir. En son vefatından yarım saat önce kendisini gördüm. Zaman zaman sigara içmesinden şikayet ediyordum ve bırakmasını telkin ediyordum. Aramızda en son bu konuda bir sohbet geçti. Ama o bizi çok fazla dikkate almıyordu. Son zamanlarda ziyaretine gelen sanatçı arkadaşları oluyordu. Bu konuda mutluydu. Onun dışında içine kapanık ve geçmiş günlerini arar vaziyette kalıyordu” diye konuştu.

  Adana Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Adem Hayta da Mertcan’ın 1 Ekim 2015 tarihinde kurumlarına geldiğini ifade etti.

  Bugün sabah 10:00 sıralarında kurumda kalanların odasını gezerken Mertcan ile de görüştüğünü aktaran Hayta, “Rahatsızlığının biraz daha nüksettiğini söyledi. Geçen hafta da ‘dipteyim’ kelimesini kullandı. Son bir ay içerisinde özel bir hastanede gerekli kontrolleri yapılmıştı. Daha önce kendisiyle İstanbul’a bir ödül törenine birlikte gittiğimizde Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşme talebi vardı. Ben de şifahi olarak genel müdür yardımcılarımıza bu talebi iletmiştim” dedi.

  Bu arada, huzurevinden alınarak Asri Mezarlık morguna kaldırılan Mesut Mertcan’ın cenazesi, yarın ikindi namazının ardından, Akkapı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

  Mesut Mertcan, kısa süre önce TRT 1’deki ana habere konuk olmuş, TRT’de geçen yıllarını anlatmıştı. Programda duygu dolu anlar yaşanmıştı.

  Mesut Mertcan’ın son dileği ise TRT ekranlarında ana haberi okumaktı. Bu dileği 5 Aralık 2016 Pazartesi akşamı TRT’de yerine geldi.

  TRT’deki haber sunma hayalini gerçekleştirdikten sonra sanatçı arkadaşları Murat Soydan ve Aytaç Arman ziyaretine gelmiş, bu ziyarete çok sevinmişti.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here