sohbet odaları

Salih Mirzabeyoğlu Kimdir ?

Doğum tarihi : 10 Mayıs 1950
Kaç yaşında : 67
Burcu : Boğa
Meslek : Şair, Yazar
Doğum yeri : Erzincan

Salih Mirzabeyoğlu, 10 Mayıs 1950 tarihinde Erzincan’da doğmuştur. Aslen Bitlis’lidir. Asıl adı Salih İzzet Erdiş’dir. Baba tarafı Muş’un Mirzabeyler aşiretinden olup, soyu Halid bin Velid’e dayanır. Anne tarafı ise Bursa’lıdır. İlkokulu Eskişehir’de Fatih İlkokulu’ndan 1962 yılında mezun oldu. 1965 yılında Mehmetçik Ortaokulu’nu bitirdi. Atatürk Lisesinden 1968 yılında mezun oldu. Eskişehir’de okuduğu lisede iken şiirleri İstanbul Babıali’de Sabah gazetesinde basıldı. Aynı zamanda Milli Nizam Partisi gençlik kolları çevresinde faaliyetlerde bulunmuştur. Daha sonra Hukuk Fakültesini kazanarak İstanbul’a gelmiş, bir müddet okuduktan sonra tahsilini yarıda bırakmış ve 1975’te Gölge dergisini çıkarmıştır. Gölge dergisi, İslamcı mücadele tarihinde önemli bir yere sahiptir. “Akıncılar”ın doğuşunda ve oluşmasında başrol oynamıştır. Lise yıllarında Necip Fazıl Kısakürek ile karşılaştı ve Nakşibendi tarikâtına girdi.

AKINCI GÜC hareketini kurdu. Daha sonra yayıncılık ve yazarlıkla uğraştı. Gölge (1975 & 1978), Akıncı Güç (1979), Büyük Doğu Rapor (1979 & 1980), geniş gençlik kitlelerinin onu tanımaya başladığı yayınlardır. 1979 & 1980 yıllarında, Necip Fazıl’ın Rapor isimli dergilerinde ideolojik politik perspektiflerini yazdı. Aynı dönemde Salih Mirzabeyoğlu ilk eserlerini de vermeye başlar. Bütün Fikrin Gerekliliği, İdeolocya ve İhtilal, Necip Fazıl’la Başbaşa, Kültür Davamız, İstikbal İslamındır gibi eserleri bu dönemde çıkar. Mayıs 1983’de Necip Fazıl Kısakürek öldüğünde Salih Mirzabeyoğlu 33 yaşlarındadır. 1984 yılında İBDA’yı kurdu. İBDA’da hem fikriyatın ve davanın adı, hem de onun dile getirildiği yayınevinin adıdır. 1999 yılına kadar kırktan fazla eser vererek İbda Külliyatı’nı oluşturdu. Gölge ve Akıncı Güç dergileri döneminden gelen bir arkadaş grubu yanındadır. Bunlarla beraber İBDA’ya ilgi duyan gençlik zümreleri oluşmaya başlar. 1986 yılında Tavır dergisini çıkararak bu gençlik de ilk defa ses verir.

1986 & 1990 arası dönem, Salih Mirzabeyoğlu’nun iç ve dış mihraklar nezdinde dikkat çekmeye başladığı bir dönem olur. 1990’da Ak – Doğuş dergisinin çıkmasıyla bu dikkat, en yüksek noktasına erişir. Aynı yıl Nokta dergisi, Salih Mirzabeyoğlu ile çok ses getiren bir röportaj yapar ve olaylar sökün eder. Artık İBDA fikriyatı çevresinde yeni ve dinamik bir gençlik zümresi oluşmuştur. 1991 yılı başında bu zümreler, Körfez Savaşı’nı ve ABD’yi protesto gösterilerine katılır. Yurt sathında etkili olan bu gösterilerden Salih Mirzabeyoğlu sorumlu tutulur ve gözaltına alınarak tutuklanır. 3.5 ay hapis yatar. Bunun ardından İBDA fikriyatını benimseyen gençlik, protesto gösterilerine başlar ve bu gösteriler bir süre sonra küçük çaplı şiddet eylemlerine dönüşür. Taraf dergisini çıkarırlar ve Taraf dergisi, bu eylemlerin dayanak noktası olur. 28 Şubat Süreci geldiğinde İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA/C) örgütü lideri olmakla suçlanıp 1998 yılında ömür boyu hapse mahkûm oldu. 16 yıl ceza evinde yattıktan sonra 22 Temmuz 2014 tarihinde tahliye oldu. 30 Kasım 2014 tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’ndeki bir program sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salih Mirzabeyoğlu ile görüştü.

Kitapları :

Bütün Fikrin Gerekliliği : İktidar Siyaset Hareket
İstikbâl İslâmındır : Denenmemiş Tek Nizam
Tilki Günlüğü 6 Cilt
Başyücelik Devleti : Yeni Dünya Düzeni
Telegram : Zihin Kontrolü
Parakutâ : Para’nın Romanı
Yağmurcu : Gerçekliğin Peşinde
Hukuk Edebiyatı : Nizam ve İdare Ruhu
İşkence : Gözlem
Şiir ve Sanat Hikemiyatı : Estetik ve Ahlâk
İktisat ve Ahlâk : İktisada Giriş
Hikemiyat : Tefekkür ve Hikmet
Kavgam 2 Cilt : Necip Fazıl
Marifetname : Süzgeç ve Şekil
Dil ve Anlayış : Dil ve Diyalektik
İslama Muhatap Anlayış : Teorik Dil Alanı
Necip Fazıl’la Başbaşa : İntibâ ve İlhâm
Kültür Davamız : Temel Meseleler
İdeolocya ve İhtilâl : Kavganın İçinden
Yaşamayı Deneme : KİM’in Romanı
Ölüm Odası : B Yedi
Kökler : Necip Fazıl’dan Es-Seyyid Abdülhakim Arvasi’ye
Müjdelerin Müjdesi : Hikayeler
Gölgeler : Roman
Sahabilerin Rolü ve Manası : Fikir
Hakikat-i Ferdiyye : Fikir
Üç Işık : Fikir
İBDA Diyalektiği : Fikir
Kayan Yıldız Sırrı : Şiir
Aydınlık Savaşçıları : Şiir
Erkam (Hayat, Sayı, Matematik) : Fikir
Büyük Muztaribler 4 Cilt : Düşünce Tarihine Bakış
İnsan (Erkek & Kadın) : Fikir
İnsan (Büyük Doğu İBDA) I – II
Sefine : Fikir
Madde Nedir ?
İman ve tefekkür
Berzah : Fikir
Esatir ve mitoloji
Ölüm Odası : B-Yedi “Giriş”
Anafor
Ed-Devletu’s-samiyetu (Arapça) En-Nizamu’l-Alemiyyu’l-Cedid
Elif “Resim Redd Kökündendir”
Sefine “Suver-i Hayal Alemi”
Esatir ve Mitoloji Güneş ve Ay
The State of Başyücelik
Berzah / Bütün Dalların Birleştiği Kök’e
Furkan / Lugat-ı Salihun
Münşeat

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here