sohbet odaları

Harika Ufuk Kimdir ?

Doğum tarihi : 23 Temmuz 1956
Kaç yaşında : 62
Burcu : Aslan
Meslek : Eğitimci, Şair, Yazar, Araştırmacı
Doğum yeri : Adana

Harika Ufuk, 23 Temmuz 1956’da Adana’da doğdu. Öğrenim hayatına İstanbul’da Çengelköy İlkokulu’nda başladı. İstanbul Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü’nü bitirdi. Aynı yıl Ankara Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni kazandı. Devam zorunluluğu nedeniyle fakülteyi 3. sınıftan bıraktı. Adana’da Türkçe & Edebiyat öğretmenliği yaptı.

2005 yılının Ocak ayında “Çiçek Açtı Yalnızlığım” adlı ilk şiir kitabı Özgün Yayınevi’nden çıktı. Bu kitap Gürcistan’da çevirisi yapılarak yayınlandı. Ocak 2012’de Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Çukurova Tüyap 5. Kitap Fuarındaki standında sergilenmek üzere komisyon tarafından seçilen dokuz şair ve yazardan alınan kitaplar arasında “Çiçek Açtı Yalnızlığım”da vardı.

Dokuz edebiyatçı arasında tek bayan şair ise Harika Ufuk’tu. 09 & 14 Mayıs 2005 Çukurova Üniversitesi Bahar ve Spor Şenlikleri’nde Çukurova Üniversitesi Rektörü tarafından ödüllendirildi. 2006 yılında Mersin Üniversitesi’nde öğrencilere verilen “Başarılı İnsanlar’’ konulu ödeve konu oldu. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü son sınıf öğrencisi İrfan Kurucu tarafından hazırlanan bitirme tezinin konusu oldu.

2008 & 2009 Ötekileriz Sanat Grubu’nun 2006’da bilimsel olarak yaptığı araştırmaya göre “Türkiye’nin En Önemli 100 Kadın Şairi” arasında yer aldı. 2008’de Türkiye’deki Halk Ozanları Dernekleri içinde ilk ve tek kadın başkan oldu. 2008’de Azerbaycan’dan “Yaratıcılık Ödülü” ve Azerbaycan Şairler Meclisi tarafından verilen Mahsati Gencevi Sanat Ödülü’nü kazandı.

Çukurova Lobisi Dergisi tarafından dördüncüsü düzenlenen “Yılın En İyileri” konulu halk oylamasında Yılın Şairi seçilerek 05 Mayıs 2012 tarihinde Altın Turaç Ödülü’nü almaya hak kazandı. Şiirlerinin pek çoğu, Özbekçe, Gürcüce, Arapça, Rusça, Almanca, Fransızca, Norveççe, İngilizce, Azerbaycan Türkçesi olmak üzere pek çok dile çevrildi.

Katıldığı yarışmalarda genellikle birinci oldu. Yurt içinden ve yurt dışından çeşitli ödüller kazandı. Şiirleri pek çok besteci tarafından bestelendi. Çeşitli derneklerde çalışmalar yapmaktadır Sosyal faaliyetler dışında karikatür çizmek ; resim yapmak ; çocuklara yönelik oyunlar yazıp sahnelemek ; el sanatları sevdiği uğraşlardandır. (Sena ve Seda adlarında iki kız annesidir. Kızı Seda Kara’dan Arya ve Uygar adlarında iki torunu vardır.) Pek çok derginin Adana sorumlusudur. Halen yurt içinde ve yurt dışında yayınlanan gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Kitapları :

Çiçek Açtı Yalnızlığım (Şiir Kitabı) Özgün Yayınevi
Canım Türkiye’m (Şiir Kitabı) Malcan Ajans FG Yayınevi
Güz İkindisi (Şiir Kitabı) Ekinsanat Yayınevi
Çocukluğum Sende Kaldı İstanbul (Şiir Kitabı) Ekinsanat Yayınevi
Yağmurdaki Düş İzleri (Öykü Kitabı) Ürün Yayınevi
Pembe Düşler Sandalı (Serbest Şiirler)

NOT : Yayımlanmaya hazır 16 eseri daha vardır.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here