sohbet odaları

Baha Kimdir ?

Doğum tarihi : 17 Eylül 1969
Kaç yaşında : 52
Burcu : Başak
Meslek : Şarkıcı
Doğum yeri : Bünyan, Kayseri

Baha, 17 Eylül 1969 tarihinde Kayseri’nin Bünyan ilçesinde doğmuştur. Asıl adı Bahattin Gündoğdu’dur. Bir yaşında iken ailesi ile beraber Ankara’ya göç ettiler. Çocukluğu ve okul hayatı Ankara’da geçen Baha, Başkent Lisesinden mezun oldu. 1991 yılında Gazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı bölümünde viyola eğitimi alarak, mezun oldu. Ablası da müzik öğretmendir.

Baha, Gazi Üniversitesinde öğrenci iken kurmuş olduğu grup “KDV” ile ilk pop konserini gerçekleştirdi. Daha sonra müzik öğretmenliği yapmış ve özel dersler vermiştir. Aynı zamanda o dönemde profesyonel bir futbolcu olan Baha 8 yıl süren bir futbolculuk döneminden sonra Galatasaray’a transfer olacakken geçirdiği rahatsızlıktan dolayı futbolu bırakmak zorunda kaldı ve tamamen müziğe yöneldi.

1999 yılına kadar ağabeyi Sait ile birlikte cafe bar işletmeciliği yaptı.

Baha, albüm çıkarıncaya kadar, yurdun değişik yerlerinde çok değerli müzisyenlerle çalışma fırsatı bulmuştur. Aynı zamanda besteci kimliği olan Baha’nın bir çok şarkısı diğer sanatçılar tarafından seslendirilmiştir.

Romantik prens olarak anılan Baha, aşk şarkıları denince ilk akla gelen isim olmuştur. 1999 Haziran ayında “Aşkın Tebessümü” adlı ilk albümünü çıkardı. Aşkın Tebessümü albümü yakaladığı yüksek satış grafiğinden dolayı bir çok ödül almıştır. Aynı zamanda Baha’ya da yılın sanatçısı ödülünü getirmiştir. Bu albümle birlikte İstanbul’a yerleşmiştir.

2003 yazında “Aşkın Tebessümü”, “Aşk Olmazsa” ve “Aşk Acısı Konserleri” adı altında Türkiye ve Avrupa turnesi gerçekleştirmiştir.

22 Mayıs 2017 tarihinde, Yunanistan’ın Rodop ilindeki, 17. Yassıköy Belediyesi Kiraz Festivali’ne katıldı.

Baha, milli bilardocu Semih Saygıner hayranlığıyla başladığı bilardoda kısa sürede gelişme kaydetti. Milli takıma alınan Baha, Aralık 2016 ayında Mısır’ın Hurgada kentinde yapılan 3 Bant Bilardo Dünya Kupası şampiyonasına katıldı.

Albümleri :

1999 – Aşkın Tebessümü
2000 – Aşk Olmazsa
2003 – Aşk Acısı
2005 – Aşk Rüzgarı
2007 – Aşk Yemini
2008 – Firari Aşk
2010 – Aşkı Duymak İstediğin Her Zaman
2013 – Aşk Baha’ne
2017 – Aşk’a Devam

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here