sohbet odaları

Giuseppe Conte Kimdir ?

Doğum tarihi : 08 Ağustos 1964
Kaç yaşında : 56
Burcu : Aslan
Meslek : Avukat, Akademisyen, Başbakan
Doğum yeri : Volturara Appula, İtalya

Giuseppe Conte, 08 Ağustos 1964 tarihinde, İtalya’da Foggia yakınlarındaki Volturara Appula’da doğmuştur. Babası Nicola yerel belediyede kamu görevlisi iken annesi Lillina Roberti ilkokul öğretmeniydi. Ailesi San Giovanni Rotondo’ya taşındıktan sonra, Lamis’teki San Marco yakınlarındaki “Pietro Giannone” lisesinde okudu.

Roma La Sapienza Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1988 yılında mezun olmuştur. Avukatlık yapmış aynı zamanda akademik kariyerini sürdürmüş ve 1992 yılında ABD’ye giderek Yale Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak 3 ay bulunmuştur. Duquesne Üniversitesi’nde ve Uluslararası Kültür Enstitüsünde misafir araştırmacı olarak bulundu. 1993 yılında Sorbonne Üniversitesi’nde, 2000 yılında Girton College, 2001’de Cambridge ve 2008’de New York Üniversitesinde araştırmalar yaptı..

1990’larda akademik kariyerine başlayan Giuseppe Conte, Roma Tre Üniversitesi, LUMSA Üniversitesi, Malta Üniversitesi, Sassari Üniversitesi, Floransa Üniversitesinde profesör olarak akademik hayatına devam etti. Viyana, Avusturya’daki Kültür Enstitüsü’nde bulundu.

Giuseppe Conte, çok sayıda üniversitede özel hukuk alanında profesör olarak çalışmıştır. 18 Eylül 2013 tarihinde Temsilciler Meclisi İdari Yargı Başkanlık Kurulu üyesi olarak seçilmiş ve ardından bu kurulun başkan yardımcısı olmuştur.

Beş Yıldız Hareketi’ne yakın olup, 31 Mayıs 2018’de Kuzey Ligi ile Beş Yıldız Hareketi’nin anlaşması sonrası başbakan olmuştur.

Giuseppe Conte, 04 Mart 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde en yüksek oyu alan iki parti arasında 01 Haziran 2018 tarihinde kurulan koalisyon hükümetinde İtalya başbakanı oldu.

Giuseppe Conte, avukat Valentina Fico ile evli idi, boşandı. Niccol (d. 2007) adında oğlu vardır. Olivia Paladino ile birliktedir.

Giuseppe Conte, 20 Ağustos 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya istifasını sundu. Yeni hükümet kuruluncaya kadar Conte hükümetinin görevine devam edeceği belirtildi.

05 Eylül 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella yine Giuseppe Conte’yı Başbakan olarak görevlendirdi. İtalya’da 66’ncı hükümeti kuran Başbakan Giuseppe Conte ve bakanları yemin ederek görevlerine başladı.

19 Ocak 2020 tarihinde Libya’da kalıcı ateşkes ve siyasi istikrarın sağlanması amacıyla Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen zirveye katıldı.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

1 Yorum to “Giuseppe Conte Kimdir ?”

 1. Necmettin Yücel dedi ki:

  Berlin’deki Libya Zirvesi sona erdi.

  İç savaşın sürdüğü Libya’da kalıcı ateşkes ve siyasi istikrarın sağlanması amacıyla Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen zirvenin sonunda açıklanan “sonuç bildirgesinde”, Libya Temsilciler Meclisi’nin onayladığı kapsayıcı ve etkin bir hükümetin kurulmasına ve ülkeye uygulanan “silah ambargosunun sıkı takibine” karar verildi.

  Zirve sonrası kabul edilen Libya Siyasi Anlaşması’nın siyasi istikrar ve çözüm için önemli bir yol haritası olduğu belirtilirken, toplantıya katılan devletler ateşkes süresi boyunca Libya’daki gruplara silah yardımı ve askeri destek vermeyi durdurma taahhüdünde bulundu.

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Libya için kapsamlı bir plan konusunda anlaştık” derken, 5 artı 5 kişilik askeri bir komitenin oluşturulacağını ve isimlerin belirlendiğini açıkladı.

  Bildirgede şu maddeler üzerinde anlaşma sağlandı :

   İsviçre’nin Cenevre kentinde Libya’lı taraflardan oluşan askeri bir komite toplanacak.
   Ateşkesin uygulanmasını kontrol edecek ve denetleyecek teknik komiteler kurması için Birleşmiş Milletler’e (BM) devreye girecek.
   Toplantıya katılan devletler “Libya’da polis ve askeri güçlerin tek otorite altında birleşmesine destek verecek”.
   Toplantıya katılan devletler “merkezi ve sivil otoritenin kontrolünde birleşik bir Libya ulusal güvenlik sisteminin kurulmasına” destek verecek.
   BM’nin taraflar arasında (Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti- Halife Hafter güçleri) ateşkes müzakerelerini kolaylaştırıcı rol oynayacak.
   Ateşkesin başlamasından itibaren taraf ülkeler ve destekçiler Libya’da askeri faaliyetlerine son verecek. Libya’ya BM tarafından uygulanan silah ambargosu sıkı bir şekilde denetlenecek.
   BM himayesinde Berlin zirvesi sonrasında koordinasyonu sürdürmek için bir Uluslararası İzleme Komitesi oluşturulacak.
   Söz konusu komiteye Berlin Konferansına katılan tüm taraflar ve uluslararası örgütler dahil olacak.
   BM, komitenin koordinasyonunu sağlayacak. Komite üst düzey yetkililerin katılımıyla aylık toplanacak. Komite uzmanlar düzeyinde 4 teknik çalışma grubu içerecek.

  Bu maddelerin yanı sıra Berlin’deki konferansa katılan ülkeler, Libya’da savaşan taraflara özgür, kapsayıcı ve adaletli seçimlerle geçiş sürecini sonlandırmaları için çağrı yaptı. “Libyalılar tarafından yürütülen kapsayıcı siyasi sürece” tekrar dönülmesi talebine yer verildi.

  Berlin’deki Libya Konferansı’na Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres başta olmak üzere Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed El Nahyan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin Başbakanı Li Kıçiang, BM’nin Libya Temsilcisi Ghassan Salame ile AB, Afrika Birliği ve Arap Ligi temsilcileri katıldı.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here