sohbet odaları

Johan Erik Lindberg Kimdir ?

Doğum tarihi : 31 Aralık 1873
Ölüm tarihi : 28 Eylül 1966
Kaç yaşında öldü : 93
Burcu : Oğlak
Meslek : Heykeltraş
Doğum yeri : Klara bucak, Stockholm, İsveç
Ölüm yeri : Stockholm, İsveç

Nobel Ödülleri madalyalarının tasarımcısıdır.

Johan Erik Lindberg, 31 Aralık 1873 tarihinde İsveç, Stockholm’da doğmuştur. Babası Johan Adolph Lindberg, Stokholm’deki İsveç Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde ünlü bir heykeltıraş ve profesördü. Annesi Hildegard Charlotta Grundström’dir. 1893 yılında Stockholm Güzel Sanatlar Okulu’na burslu olarak girdi.

Johan Erik Lindberg, 1892 & 1899 yılları arasında babasının stüdyosunda çalıştı. Ayrıca 1893’ten 1897’ye mezun olduktan sonra İsveç Kraliyet Akademisi’ne katıldı. 1901 & 1902 yılları arasında, Paris’te Louis-Oscar Roty, Jules Clement Chaplain, Tasset ve Emile Vernon gibi o dönemin önemli Fransız madalya tasarımcılarıyla tanıştı.

İsveç’li kimyager, mühendis ve dinamitin mucidi Alfred Bernhard Nobel’in 10 Aralık 1896 tarihindeki ölümünden sonra açıklanan vasiyeti doğrultusunda hazırlıkları yapılan Nobel Ödülleri için, 1901 yılında Johan Erik Lindberg’e Fizik, Kimya, Fizyoloji veya Tıp ve Edebiyat dalları için Nobel madalyalarını oluşturma görevi verildi. (Barış ödülü madalyası Norveç’li Gustav Vigeland tarafından tasarlanmıştır).

Johan Erik Lindberg’in hazırladığı madalyalar 1901’deki ilk törene yetişmedi. Madalyaların arka yüzleri Ödül Komitesi’nin onayını gerektiriyordu. Kazananlara geçici madalyalar verildi. Kasım 1901’de, komiteyle uzun süren yazışmaların ardından Lindberg, fikirlerini şahsen sunmak üzere Paris’den Stockholm’e döndü. Ertesi yıl, Eylül ayında tasarımlar hazırdı ve ilk kazananların gerçek madalyaları verildi.

Johan Erik Lindberg, 1902 yılında Johanna Dagmar Maria Treffenberg ile evlendi. Folke Adolf Lindberg (d. 1903) ve Sven Folke Lindberg (d. 1903) adlarında iki çocuğu oldu.

1904 yılında İsveç’in yasama organı Riksdag tarafından meclisin kuzey cephesine büyük bronz rölyef “Fosterland’s Sunağı”nı tasarlamak için görevlendirildi. Bu, Erik’in yaptığı en büyük sanat eseri oldu.

Johan Erik Lindberg, 1912 yılında Stockholm’de yapılan 1912 Yaz Olimpiyatları için verilen madalyalarında da tasarımını yapmıştır.

Eserlerinin büyük bölümü Stockholm Müzesi koleksiyonunda sergilenen Johan Erik Lindberg, 1915 yılında Panama-Pasifik Uluslararası Sergisi’nde altın madalya kazandı.

1930 yılında beri Kraliyet İsveç Akademisi’nde profesör olan Johan Erik Lindberg 1916 yılından 1944 yılında emekli olana kadar Kraliyet Hane’sinde (Kungliga Myntet) gravürcülük yaptı.

Johan Erik Lindberg, 28 Eylül 1966 tarihinde İsveç, Stockholm’de 93 yaşında ölmüştür.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here