sohbet odaları

Muhammed bin Nayif Kimdir ?

Doğum tarihi : 29 Ağustos 1956
Kaç yaşında : 60
Burcu : Başak
Meslek : Siyaset Adamı, Bakan
Doğum yeri : Cidde, Suudi Arabistan

Veliaht Prens, Başbakan Birinci Yardımcısı ve İçişleri Bakanıdır. Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz tarafından 29 Nisan 2015 tarihinde Veliaht Prens olarak Muhammed bin Nayif atandı. Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz’in yeğenidir. Muhammed bin Nayif, 30 Ağustos 1956 tarihinde Suudi Arabistan, Cidde’de doğmuştur. Babası Prens Nayef bin Abdülaziz Al Suud’dir. Annesi Al Jawhara bint Abdülaziz bin Musaed bin Jiluwi’dir. Babası 2012 yılında İçişleri Bakanı iken öldü. Prens Muhammed bin Nayif, Suudi Arabistan’daki birçok hanedan üyesi gibi eğitimini ABD’de tamamladı. Portland’daki Lewis & Clark Koleji’nde dersler alan Muhammed 1985 & 1988 yılları arasında FBI’ın düzenlediği güvenlik eğitimlerine katıldı, daha sonra ise 1992 & 1994 yılları arasında Scotland Yard’da anti-terör birimlerinde eğitim aldı.

Suudi Arabistan’a döndükten sonra bir süre işadamlığı yaptı. 1999 yılında İçişleri Bakanı’nın güvenlik işlerinden sorumlu yardımcılığına getirildi. Görevi süresince bakanlıkta sivil savunma direktörlüğü de yapan Muhammed bakanlığın etkin isimlerinden biri oldu. Kasım 2009 ayında Kral Abdullah bin Abdülaziz tarafından Yüksek Ekonomi Konseyi üyesi olarak atandı. 2012 yılında İçişleri Bakanı Yardımcısı olarak atandı ve babası 2012 yılında ölünce ölen babasının ardından İçişleri Bakanı olarak görevlendirildi. ‘Terör’le mücadele programlarının uygulanmasında Washington ile birlikte çalışan Prens Muhammed bin Nayif istihbarat paylaşımını da büyük ölçüde artırılmasını sağladı. Ocak 2013 yılında İngiltere başbakanı David Cameron ile görüştü. 14 Ocak 2013’te ABD Başkanı Barack Obama ile Washington’da görüştü. ABD ile yakın ilişkilerinden dolayı kabinedeki en Amerikan yanlısı bakanlardan biri olarak görülmektedir.

Muhammed bin Nayif’e şimdiye kadar kadar dört suikast girişiminde bulunuldu. 23 Ocak 2015 tarihinde Suudi Arabistan kralı Abdullah bin Abdülaziz ölünce veliaht prens olarak Kraliyet divanı tarafından Salman Bin Abdülaziz Kral ilan edildi. Abisinin Veliahtı olarak da Mukrin bin Abdülaziz olduğu açıkladı. Ancak, Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz tarafından 29 Nisan 2015 tarihinde Veliaht Prens olarak Muhammed bin Nayif atandı. Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz’in yeğenidir. İkinci veliaht olarak da kral Salman Bin Abdülaziz’in oğlu prens Muhammed bin Selman olduğu açıklandı. Muhammed bin Nayif, Reema binti Sultan Al Saud ile evlidir. Sarah ve Lulua adlarında iki kızı vardır.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here