sohbet odaları

Francisco Pacheco Kimdir ?

Doğum tarihi : 03 Kasım 1564
Ölüm tarihi : 27 Kasım 1644
Kaç yaşında öldü : 80
Burcu : Akrep
Meslek : Ressam
Doğum yeri : Sanlúcar de Barrameda, İspanya
Ölüm yeri : Sevilla, İspanya

İspanyol ressam ve resim kuramcısı Francisco Pacheco, yazdığı kitapları ve yetiştirdiği öğrencileri ile İspanyol resim sanatını etkilemiştir.

Francisco Pacheco, 03 Kasım 1564 tarihinde Sanlúcar de Barrameda, İspanya’da doğmuştur. Gerçek adı Francisco Pérez del Río’dur. Babasının adı Juan Pérez ve annesinin adı Leonor del Río’dur. Francisco Pacheco, genç yaşta Sanlúcar de Barrameda’dan amcasının Katedral’de bir keşiş olduğu 1580 yılından önce Sevilla’ya taşındı ve Luis Fernandez’in öğrencisi oldu. 1585’te çıraklığını bitirdi ve yerel bir sokakta ressam olarak çalışmaya başladı. Öğreniminin çoğunu İtalyan ustaların eserlerini kopyalayarak yaptı.

Bunu takiben, İspanyol din adamları, aristokrasi ve kraliyet gibi üst sınıflarının üyelerinden oluşan büyük bir müşteri oluşturmaya başladı. Pacheco, bir ressamın hak etmesi gereken haklara inanan biriydi. Bu nedenle, genellikle ressamların çalışmalarına vergi uygulaması gibi engelleyici olan bazı yasalara ve eylemlere karşı aktif olarak kampanya yürüttü. Kampanyasının bir kısmı, onu başka bir ünlü İspanyol sanatçı Juan Martinez Montanes ile bir anlaşmazlığa sürükledi.

Francisco Pacheco, 1611 yılında Madrid ve Toledo’yu ziyaret etti , El Greco’nun çalışmalarını inceledi, sonra Sevilla’ya döndü ve bir sanat okulu açtı. 1594 yılında De Miranda’nın kızı Maria Ruiz de Paramo ile evlendi ve Juana Pacheco (d. 01 Haziran 1602 & ö. 10 Ağustos 1660) adında kızı oldu.

Maniyerist ve Erken Barok sanat tarzlarında resim yapmakla tanınan Francisco Pacheco, ressam ve sanat eleştirmenidir. Genellikle, Diego Velazquez’in ustası ve kayınbabası ve heykeltıraş Juan Martinez Montanes’in polikromcusu olarak bilinir.

Francisco Pacheco, Maniyerist ve Erken Barok sanat tarzlarında resim yapmakla en ünlü İspanyol ressamdı. Resminin yanı sıra Pacheco, Diego Velazquez ve Alonso Cano gibi en ünlü Barok İspanyol sanatçıların efendisi ve öğretmeni olarak da bilinir.
resim
Francisco Pacheco, küçük bir biyografisini de yazdığı, içinde yetmiş resim içeren bir eser olan ‘Libro de los retratos’ adlı bir kitap yazdı. Bu çalışma Madrid’deki Kraliyet Sarayı’ndaki Lazaro Galdiano Müzesi ve Kütüphanesinde güvende tutuldu. Daha sonra ise 1884’te Joss Maria Asensio tarafından yayınlandı. Bunu takiben Pacheco, 1641’de tamamlanan ve 1649’da basılan ‘Arte de la Pintura’ (Resim Sanatı) adlı bir kitap daha yazdı. Bu kitap hâlâ İspanyol Barok sanatının en önemli koleksiyonlarından biridir. Francisco Pacheco’nın sanat çalışmalarına katkısı, günümüze kadar pek çok sanatsal hareketin tarihini tanımlamasına yardımcı olduğu için bugün hala hissediliyor.

Francisco Pacheco, 27 Kasım 1644 tarihinde Sevilla, İspanya’da 80 yaşında ölmüştür.

En önemli eserleri :

Santa Isabel Manastırı
Mahşer
Doğada Melekler İsa’ya Hizmet Ederken
Son Karar
Yohakim ve Anna’nın Altın Kapıda Buluşmaları
Vaftizci Aziz John
Aziz Justa
Aziz Ines
Mesih ve Melekler ile Akşam Yemeği
Santa Rufina
Aziz Peter Celestine
Aziz Peter Nolasco Tarafından Tutsak Esirlerin Gemiden İnmesi

Kitapları :

Libro de los retratos
1641 – Arte de la Pintura (Resim Sanatı)

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here