sohbet odaları

Giacomo Puccini Kimdir ?

Doğum tarihi : 22 Aralık 1858
Ölüm tarihi : 29 Kasım 1924
Kaç yaşında öldü : 66
Burcu : Oğlak
Meslek : Besteci
Doğum yeri : Lucca, İtalya
Ölüm yeri : Brüksel, Belçika

Ünlü İtalyan opera bestecisidir. Giacomo Puccini, 22 Aralık 1858 tarihinde Lucca, İtalya’da yedi çocuklu bir ailenin ilk erkek evlatı olarak doğmuştur. Tam adı Giacomo Antonio Domenico Michele Secondo Maria Puccini’dir. Bir müzik öğretmeninin oğluydu. Ataları iki yüz yıldır Lucca’daki San Martino Katedrali’nde müzik yöneticiliği yapıyorlardı. Puccini beş yaşındayken babası öldü. Lucca belediyesi aileye küçük bir maaş bağladı. Eğitim için dayısı Fortunato Magi’nin yanına gönderilmiştir. Puccini ilk müzik eğitimini babasının iki öğrencisinden aldı ve yörenin küçük kiliselerinde org çalmaya başladı. 1876 yılında Pisa’da Giuseppe Verdi’nin “Aida” operasını görünce opera bestecisi olmaya karar verdi. Puccini, İtalya Kraliçesi Margerita’nın yardımından yararlanarak 1880 yılında Milano Konservatuvarı’na girdi. Orada ünlü kemancı ve oda müziği bestecisi Antonio Bazzini (1818 & 1897) ile opera bestecisi A. Ponchielli’den ders aldı. 1883’de bu okulu bitirdi.

Diploma çalışması olan Senfonik Kapriçyo ile Milano’daki müzik çevrelerinin dikkatini çekti. Aynı yıl, ilk operası Le villi ile bir yarışmaya katıldı. Eleştirmenler bu yapıtı pek önemsemediler, ama Puccini’nin, aralarında besteci ve söz yazarı Arrigo Boito’nun (1842 & 1918) da bulunduğu bir grup arkadaşı parasal destek sağlayıp operanın sahnelenmesine önayak oldular. 1884 yılının Mayıs ayında Milano’daki Teatro del Verne’de büyük bir başarıyla oynanmaya başlayan Le villi, dramatik gücü, melodileri ve Vilhelm Richard Wagner’in yapıtlarından esinlenmiş orkestralamasıyla ilgi çekti. Bu başarı, Milano’daki ünlü müzik yayımcısı Giulio Ricordi’nin Puccini’yle ilgilenmesine ve aralarında uzun yıllar sürecek bir iş ve arkadaşlık birliğinin oluşmasına yol açtı. Puccini’ye ikinci bir opera siparişi gelir: Edgar. Bu dönemde, Puccini Elvira ile tanışır

Puccini bu arada bir okul arkadaşının karısı olan Elvira Gemignani ile 1885 yılında Lucca’dan kaçarak birlikte yaşamaya başladı. Bu aynı zamanda, uzun yıllar sürecek fırtınalı ve huzursuz bir yaşamının da başlangıcı oldu. 1886’da Antonio adında bir oğulları oldu. Üçüncü operası, Manon Lescaut, Puccini’ye sadece büyük başarı getirmekle kalmaz, ayrıca lirik yazarı Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa ile üç yeni opera ile devam edecek bir işbirliğinin başlangıcını oluşturur. 1891 yılında otuz yıl boyunca kalacakları Toskana’daki Massaciuccoli Gölü kıyısındaki bir balıkçı köyü olan Torre del Lago’ya yerleştiler. Bir süre sonra, Pucciniler’e hizmet eden bir genç kızı Elvira’nın kıskanması ve ona baskı yapması, 1909’da kızın kendini zehirlemesiyle sonuçlandı. Olay, dönemin büyük skandallarından birine dönüştü. Zulüm ve iftira ile suçlanıp yargılanan Elvira tutuklanmadı, ama Puccini kızın ailesine büyük bir tazminat ödemek zorunda kaldı.

Giacomo Puccini, 1903 yılında bir araba kazasında yaralanmış ve aylarca yarı kötürüm bir halde yatakta yattı. Bunun sonucunda topal kalmıştır. 1904 yılında, o güne kadar bestelediği eserlerin en güzeli “Madama Butterfly” operasını besteledi. 1906’da güftecisi Giacosa ölmüştür. Bu operanın İtalya’da kazandığı başarı üzerine, 1907’de New York’ta ki Metropolitan Operası’nda temsil edilmek üzere Amerika’ya davet edildi. Giacomo Puccini, 29 Kasım 1924 tarihinde tedavi için gittiği Belçika, Brüksel’de 66 yaşında gırtlak kanseri yüzünden ölmüştür. Puccini, İtalyan Senatosu’na üye seçilmişti. Öldüğü zaman da cenazesi ancak devlet adamlarına yapılan bir törenle kaldırıldı. Öldüğünde son operası “Turandot” hala tamamlanmamıştır. Franco Alfano son iki sahneyi tamamlamış olsa da, bu eser yıllar içinde farklı finallerle sahnede yer almıştır.

Başlıca Eserleri :

Opera :

1884 – Le villi
1886 – Edgar
1892 – Manon Lescaut
1896 – La boheme
1900 – Tosca
1904 – Madama Butterfly
1910 – La fanciulla del zvest
1916 – Tabarro
1917 – Batının Altın Kızı : The Girl of the Golden West
1917 – Kırlangıç : La Rondine
1917 – Suor Angelica
1918 – Gianni Schicchi
1918 – Il Trittico
1926 – Turandot

Orkestra Müziği :

1883 – Senfonik Kapriçyo

Oda Müziği :

1883 – Re Majör Yaylı Sazlar Dörtlüsü
1883 – Yaylı Sazlar Dörtlüsü için Füg

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here