sohbet odaları

Mabel Matiz Kimdir ?

Doğum tarihi : 31 Ağustos 1985
Kaç yaşında : 31
Burcu : Başak
Meslek : Doktor, Şarkıcı, Söz yazarı
Doğum yeri : Erdemli, Mersin

Diş hekimi, Şarkıcı, söz yazarı Mabel Matiz, 31 Ağustos 1985 tarihinde Mersin Erdemli’de doğmuştur. Asıl adı Fatih Karaca’dır. Çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını Mersin ilinin bir ilçesi olan Erdemli’de geçirmiştir. İlkokulu Tömük Dr. Mustafa Erden İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi Erdemli Anadolu Lisesi’nde okumuştur. Mabel adını ; Buket Uzuner’in “Kumral Ada Mavi Tuna” adlı romanda yer alan Tuna karakterinin takma adından alır. Matiz ise, müziğini en iyi tanımladığına inanarak adına eklediği ve «çok sarhoş, düşkün kimse» anlamlarına gelen eski yunanca kökenli argo bir kelimedir. 2003 yılında Üniversite için İstanbul’a taşınarak başladığı İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2008 yılında mezun oldu.

2011 yılında da İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku bölümünde yüksek lisans yapmaya başladı. Lise ve üniversite yıllarında kısa süreli gitar ve şan dersleri aldı. 2011’de İstanbul Bilgi Üniversitesi insan hakları hukuku bölümünde başladığı yüksek lisans eğitimini 2014’te yarıda bırakmıştır. İlk albümünü çıkartmadan önce 2008 yılında kendi şarkılarının demolarını internet üzerinden Mabel Matiz adıyla yayınlamasına rağmen şahsi bilgi ve fotoğraflarına yer vermedi. İlk albümünü 11 Mayıs 2011 tarihinde “Mabel Matiz” adında Zoom Kurumsal etiketiyle çıkarmıştır. 2011 yılında yapılan değerlendirmelerde ilk albümü, yılın en iyi ilk 10 albümü arasında gösterilmiş, albümde yer alan “Arafta”, “Söylese O Ben Söyleyemem”, “Kül Hece”, “Filler ve Çimen” ve “Barışırsa Ruhum” adlı şarkılara çekilen video klipler büyük beğeni toplamıştır. “Öteki” adlı şarkısını öldürülen gazeteci Hrant Dink için yazdığını söylemiştir.

Mabel Matiz kendi albümleri dışında başka sanatçıların albümlerine de şarkılar vermektedir. Teoman’ın “Aşk ve Gurur” albümünde yer alan “Sahilde Bir Sarhoş, Göksel’in “Bende Bir Aşk Var” albümündeki “Yarım Kalan Şarkı” ve Ceylan Ertem’in “Ütopyalar Güzeldir “ albümündeki “Cennetin Irmakları” adlı şarkıların söz ve besteleri Mabel Matiz’e aittir. 2010 Aralık ayında Göksel’in Radyo Günleri konser serisinin ilk ayağı olan Salon İKSV konserinde konuk müzisyen olarak yer aldı. Bu, aynı zamanda Mabel Matiz olarak onun ilk sahne tecrübesiydi. Mabel Matiz, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere Anadolu’nun birçok şehrinde konser verdi. 2013 yılında ikinci albümü “Yaşım Çocuk” DMC Müzik / Zoom Kurumsal etiketiyle piyasaya çıktı. Mabel Matiz, kendi albümleri dışında Teoman, Göksel, Ayşegül Aldinç, Özge Fışkın, Burcu Tatlıses, Ceylan Ertem gibi sanatçıların albümlerinde söz yazarı ve besteci olarak da bulunmuştur.

Ödülleri :

2015 – 12. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri, En İyi Albüm
2014 – 41. Altın Kelebek Ödülleri, Yılın En İyi Çıkış Yapan Solisti
2013 – GQ Türkiye Men Of The Year, Yılın Müzisyeni
2013 – 11. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri, En İyi Cover Uyarlama (Sultan Süleyman)
2013 – Yıldız Teknik Üniversitesi 2013 Yılın Yıldızları, Yılın En Beğenilen Erkek Şarkıcısı
2013 – Ege Üniversitesi 3. Medya Ödülleri, Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı
2013 – Haliç Üniversitesi 2013 Yılının En İyileri Ödülleri, En İyi Çıkış Yapan Şarkıcı
2013 – GQ Türkiye dergisinin Men Of The Year ödüllerinde “Yılın Müzisyeni” ödülü

Albümleri :

2011 – Mabel Matiz
2013 – Yaşım Çocuk
2015 – Gök Nerede

Single :

2014 – Kör Heves (Ceylan Ertem’le düet)
2014 – Alaimisema (2014 Radio Edit)

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here