sohbet odaları

Francis J. Ricciardone Kimdir ?

Doğum tarihi : ?? ?? 1951
Kaç yaşında : 65
Meslek : Diplomat
Doğum yeri : Boston, Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri

ABD’nin Ankara büyükelçisi Francis J. Ricciardone, 1951yılında Boston, Massachusetts, Amerika Birleşik Devletlerinde doğmuştur. Malden Katolik Lisesinden mezun oldu. Dartmouth Koleji’nden 1973’te iftiharla mezun olduktan sonra İtalya’da okumak ve öğretmenlik yapmak üzere Fulbright Bursunu kazandı. 1976 yılında İran’a öğretmen olarak gitti. 1978’de Dış Hizmetlere girene dek Güneybatı Asya, Avrupa ve Ortadoğu’da seyahat etti. Dış Hizmetlerdeki görevi süresince, Kahire, Amman ve Londra’da çalıştı. Türkiye’de, biri Körfez Savaşı’ndan sonra oluşturulan “Çekiç Güç” kapsamında İncirlik Üssü’nde Türk ve Amerika’lı komutanlara siyasi danışmanlık, ve ikincisi 1995 & 1999 yılları arasında Başmüsteşar ve Maslahatgüzar olarak iki kez Türkiye’de Adana ve Ankara’da görev yaptı.

Başkan Barack Obama tarafından ABD’nin Türkiye Büyükelçisi olarak 1 Ocak 2011 tarihinde göreve atandı. Daha önce de Türkiye’de bulunan Francis J. Ricciardone’nin Türkiye, İran, Irak ve Ürdün’le yoğun bir diplomatik tecrübesi bulunmaktadır. Francis J. Ricciardone, 1999 Mart ayından 2001’in ilk aylarına kadar Dışişleri Bakanının Irak’ın Geçiş Dönemi Özel Koordinatörlüğü (bu görevinde, görevi ; Irak muhalefetinin Saddam Hüseyin’e karşı faaliyetlerini” koordine etmekti.), 2002 & 2005 yılları arasında Filipinler Cumhuriyeti ve Palau Cumhuriyeti Büyükelçiliği, 2005 & 2008 yılları arasında Mısır Büyükelçiliği, 2009 & 2010 yılları arasında Afganistan Büyükelçi Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Daha önce, ABD Dışişleri Bakanlığı Terörizmle Mücadele Koalisyonu Görev Gücü Direktörü ve Dış Hizmetler Genel Müdürünün Kıdemli Danışmanı olarak çalıştı.

Mısır’ın Sina Çölünde Çokuluslu Güç ve Gözlemciler Sivil Gözlem Birimi Şefi olarak ve Irak’ta yürütülen Türkiye merkezli Huzur Harekatı’nın Amerikan ve Türk komutanları için Siyasi Danışman olarak çalışmıştır. Washington DC’de İstihbarat ve Araştırma Bürosu, Yakın Doğu İşleri Bürosu ve Dış Hizmetler ve İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nde kıdemli makamlarda görev yaptı. Politika, program yönetimi ve siyasi rapor alanlarında ödüllere sahiptir. Francis J. Ricciardone, Türkçe, Arapça, İtalyanca ve Fransızca bilmektedir. Francis J. Ricciardone, Moleküler Biyolojist Marie ile evlidir. Francesca ve Chiara adında iki kızı vardır. Kızı Francesta, daha önce görev yaptığı sırada Türkiye’de doğmuştur. 7 Temmuz 2014 tarihinde görev süresi dolan Francis J. Ricciardone, 1 Ekim 2014 tarihinde Ankara Büyükelçiliği görevini John R. Bass’a devretti.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here