sohbet odaları

Alaeddin Şensoy Kimdir ?

Doğum tarihi : ?? ?? 1932
Ölüm tarihi : 17 Şubat 1997
Kaç yaşında öldü : 65
Meslek : Şarkıcı, Besteci
Doğum yeri : İzmir
Ölüm yeri : İzmir

Alaaddin Şensoy, 1932 Yılında İzmir’de Dünya’ya geldi. 1937 yılında ailesi ile birlikte Bergama’ya yerleşti. Babası Yusuf Şensoy, Annesi Nazmiye Şensoy’dur. İlkokulu ve ortaokulu Bergama’da okudu ve lise tahsilini tamamlayamadı.

1949 yılında İzmir Radyosu’nun açtığı sınava girdi ve kazandı. İzmir Radyosu’nda çalışmaya başladı. Burada Mehmet Kasabalı, Necdet Varol ve Cüneyt Orhon gibi kıymetli hocalarla tanıştı. Bu hocalardan nota, usul, solfej ve makam dersleri aldı. Aynı zamanda Divan Edebiyatı ve buna bağlı olarak Türk Klasik Müziğinin geleneksel formlarını analiz etti ve üzerinde yazılı çalışmalar yaptı. Askerlik görevini İstanbul’da yerine getirmesi sesinin, müziğin bu ticari merkezinde de tanınmasına neden oldu.

1960 yılında aldığı çok önemli bir plak teklifi ile İstanbul’a yerleşmeye karar verdi. Aynı yıl TRT İstanbul Radyosunun açtığı sınavı kazanarak bu kuruma sanatçı memur olarak atandı. Bu yıldan itibaren yerli ve yabancı firmalar için 45’lik plaklar kaydetmeye başladı. Sayıları 100’ün üzerinde olan bu 45’liklerden pek çoğu günün ve tarzının en çok satan plakları arasında yer aldı. Ayrıca, 5 uzun çalar (LP) ve 4 adet de kaset albümü yaptı.

İstanbul Radyosunda önce batı müziği, sonra da Türk musikisi diskotek şefiği yaptı. 1967 yılında İstanbul Radyosu’ndaki memuriyetinden istifa etti. Serbest çalışma hayatına başlayan Alaaddin Şensoy, radyo yayınlarında solist ve koristlik yapmaya devam etti. Profesyonel olarak sahne çalışmalarına 1966 yılında başladı. Çok kısa sürede büyük başarı kazandı ve gazino dünyasının en tanınan ve en aranan erkek ses sanatçısı oldu.

1960 yılında ise bestekârlık hayatına başladı. Klasik Türk müziğinin 20 yüzyıldaki “1960 & 1974 Kayıtları” adıyla albümü yayınlandı, sanatçı tarafından bestelenmiş bir çok eserin yanında diğer bestekârların eserleriyle bazı halk türküleri de yer aldı. Ses sanatçısı ve bestekâr olarak yaşamını sürdürdü. Bir çok taş plak ve long play dolduran Alaaddin Şensoy, en son YKB kültür yayınlarında albüm yaptı.

İlk beste denemelerini henüz İzmir Radyosundayken kaleme almaya başladı. Fakat bestekârlık sahasında esas ivmeyi 1980’li yılların başında gösterdi. Aynı zamanda bestelediği şarkıların güftelerini de yazması ve yazdığı güftelerin başka besteciler tarafından ezgilenmesi ile de tanındı.

Sözlerini Salih Korkmaz’ın yazdığı “Kadere Bak” adlı şarkısı ile Hürriyet Gazetesinin düzenlediği Altın Kelebek Yarışmasında Altın Kelebek ve aynı yıl Milliyet Gazetesinin düzenlediği Yılın En Sevilen Şarkısı Yarışmasında sözleri kendisine ait “Büyüleyen Gözlerinle”, “Biliyorsun Bir Zamanlar” sözlerini Salih Korkmaz’ın yazdığı “Ağlamışım Gülmüşüm” ve sözlerini Bolu Emniyet Müdürü Uğur Gür’ün yazdığı “Anılara Yolculuk” adlı şarkılarla ödüller aldı.

1990’ların başından itibaren TRT Kurumu Müzik Denetim Üyeliği ve Şeflik görevlerine getirilen Alaeddin Şensoy Türkiye Radyo ve Televizyonu için pek çok canlı ve banttan yayınlanan Türk Müziği Programını hazırladı ve yönetti. 1996 yılında TRT’den yaş haddi nedeniyle emekli oldu.

Alaaddin Şensoy, Amerika, Asya, Avrupa ve Avustralya’yı kapsayan sayısız turnede görev aldı. Bunlardan Avustralya turnesinde dünyanın en önemli sanat merkezlerinden Sydney Opera House’da sahneye çıkan ilk Türk Müziği sanatçısı oldu.

Alaaddin Şensoy, 1962 yılında Bergama’da tanıştığı Ayhan Şensoy ile evlendi ve bu evlilikten 1963 yılında Süleyman, 1968 yılında da Hakan adında iki oğlu Dünya’ya geldi.

17 Şubat 1997 tarihinde İzmir’de rahatsızlanarak Yeşilyurt’taki Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Alaaddin Şensoy, 65 yaşında ölmüştür.

Eserlerinden bazıları :

– Kadere Bak
– Yıllardan Sonra Seni Görmek İstedim
– Her Akşam Karanlıktan Uykusuz Geçmedim mi
– Kim Derdi ki Sevgilim Bu Aşk Yarım Kalacak
– Ağlatıp Küstüreceksen
– Âşık mıyım Bilmem Neyim
– Aşkınla Her Akşam İçerken Seni
– Bir Damla Sevgiyi Mumla Ararken
– Çektiğim Acıları Tatmadı Mecnun Bile
– Geceler Yol Aldı Sabaha Doğru
– Gönül Bahçemdeki Yağmur Tânesi
– Gönlümün Bahçesinde Bir Gonca Gülsün
– Güneşin Kavurduğu
– Dilek Ağacı
– Ayrılık Acısını Gurbete Çıkan Bilir
– Yollar Bitmez Gide Gide
– Sevdâdır Şu Kalbe Dolan
– Özlesem de Seni Her An
– Büyüleyen Gözlerinle
– Biliyorsun Bir Zamanlar
– Bahar Vakti Gelecektin
– Ağlamışım Gülmüşüm Kırılıp Dökülmüşüm
– Açmam Açamam Söyleyemem Çünkü Derinde

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here