sohbet odaları

Süreyya Ayhan Kimdir ?

Doğum tarihi : 06 Eylül 1978
Kaç yaşında : 42
Burcu : Başak
Meslek : Sporcu
Doğum yeri : Korgun ilçesi, Çankırı

Süreyya Ayhan, Dünya Atletizm Şampiyonası tarihinde finale kalan, madalya kazanan ve Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda altın madalya kazanan ilk Türk atlettir.

Süreyya Ayhan, 06 Eylül 1978 tarihinde Çankırı, Korgun ilçesinde doğmuştur. Babasının amatör atlet olması ve ona destek olması ile lise yıllarında atletizme başladı. 14 yaşında Çankırı Atletizm Eğitim Merkezi’ne girdi.

Süreyya Ayhan, 1992 yılında sonradan eşi olacak Yücel Kop ile tanıştı. O günden bu yana Kop’un antrenörlüğünde çalışmaktadır.

Liseden sonra Kahramanmaraş’da Sütçü İmam Ünviversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde okuyarak mezun oldu. Üniversitede okuduğu dönemde spora devam etmek ve antrenman yapmak konusunda zorluklar yaşadı. Bu dönemde Aksaray Belediyesi’nin destekleriyle çalışmalarını sürdürdü. Aksaray Belediye Spor Kulübü dışında MTA, Ankara ve Fenerbahçe kulüplerinde koştu.

Atletizme başladığında büyük malzeme sıkıntısı yaşayan Süreyya’ya Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Deniz Gökçe’de sahip çıktı. Gökçe, kişisel gayretiyle Ayhan’a malzeme aldı. Açılan bir kampanyanın yanısıra, yine Gökçe’nin girişimleriyle Yapı Kredi Bankası genç atlete sponsor oldu. Gökçe’nin yanı sıra, Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan’da Süreyya’ya destek verdi.

1997 yılında Fenerbahçe ile ENKA arasında dört yüzücüye karşılık dört atlet takası sonucunda ENKA’ya transfer oldu

2000 yılında Avustralya’nın Sidney şehrinde düzenlenen 2000 Yaz Olimpiyatlarında 1500 metrede yarı final koşarak Türkiye’de yaygın biçimde tanındı.

2001 yılında Kanada’nın Edmonton kentinde düzenlenen 2001 Dünya Atletizm Şampiyonası’nda 1500 metre yarı finalinde ilk iki turunu önde götürdüğü koşuda Rumen Violeta Szekely’ye geçilerek 4.10.36’lık derecesiyle serisinde 2. olarak finale kaldı. Böylece finale kalarak Türk atletizminde bir ilki daha gerçekleştirdi. İki gün sonra yapılan final koşusunu 4.08.17’lik derecesiyle 12 atlet arasında 8. sırada tamamladı.

Çin’in başşehri Pekin’de düzenlenen 2001 Dünya Üniversite Yaz Oyunları’nda 1500 metrede birinciliği elde etti ve oyunlar tarihinde Türkiye’ye ilk altın madalyayı kazandırdı.

2002 yılında Almanya, Münih’te düzenlenen 2002 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 1500 metrede yine birinciliği elde etti ve 3.58.79’luk derecesiyle Türkiye Rekoru kırıp altın madalya aldı.

2003 yılında Fransa’nın başşehri Paris’te yapılan 2003 Dünya Atletizm Şampiyonası’nda, 1500 metrede Rus atlet Tatyana Tomashova’nın ardından ikinci olarak gümüş madalya kazandı. Bu başarısıyla Türkiye’nin, Dünya Atletizm Şampiyonaları tarihindeki ilk madalyasını da elde etti.

Süreyya Ayhan, 14 Şubat 2004 tarihine ABD New Mexico eyaletinin Albuqueque kentinde Yaz Olimpiyat Oyunları’na hazırlanmak üzere kampta iken antrenörü Yücel Kop ile evlendi. 2 çocuğu vardır.

2004 yaz sonunda Atina’da düzenlenecek olimpiyatlar öncesi Uluslararası Anti Doping Kurumu (WADA) ile tartışmaları neticesinde ve yetkilileri engellediği iddiasıyla 2 yıl ceza aldı, olimpiyatlara katılamadı.

2008 Olimpiyatları için hazırlıklarını ABD’de sürdüren Süreyya Ayhan’a yapılan doping kontrolü numunelerinde iki yasaklı madde tespit edildi. Daha önce de 2 yıl ceza almış olduğu için ömür boyu men cezası alması gündeme geldi. 25 Ocak 2008’de Türkiye Atletizm Federasyonu Ceza Kurulu, millî atlet Süreyya Ayhan Kop’a ömür boyu pistlerden men cezası verdi. Fakat Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu, ömür boyu men cezası alan millî atlet Süreyya Ayhan’ın cezasını bozdu. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, cezasında indirime gitti ve cezasını 4 yıla indirdi. Kurulun, 4 yıllık cezanın 2 yılını millî sporcunun doping maddesi kullanması nedeniyle, diğer 2 yılını da yurt dışında doping yaptığı gerekçesiyle verdiği belirtildi. Bu cezaya Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) nezdinde itirazda bulunan Ayhan’a, CAS tarafından (kural olarak ya onama ya iptal kararı verilmesi gerektiği halde) 10 Kasım 2009 tarihinde tekrar ömür boyu men cezası verildi.

Süreyya Ayhan, Antalya’daki evinde eşi ve iki çocuğu ile birlikte yaşamaktadır.

Ödülleri :

Yılın Sporcusu Dalında Milliyet Spor Ödülü
European Athlete of the Year for Female Category

Madalyaları :

2003 – Paris Dünya Şampiyonası / 1500m. – Gümüş Madalya
2002 – Münih Avrupa Şampiyonası / 1500m. – Altın Madalya
2001 – Pekin Dünya Üniversite Yaz Oyunları / 1500m. – Gümüş Madalya

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here