sohbet odaları

XVI. Carl Gustaf Kimdir ?

Doğum tarihi : 30 Haziran 1946
Kaç yaşında : 75
Burcu : Yengeç
Meslek : Devlet Başkanı
Doğum yeri : Haga Sarayı, Solna, İsveç

XVI. Carl Gustaf, 30 Haziran 1946 tarihinde İsveç, Solna, Haga Sarayı’nda doğmuştur. Babası Prens Gustaf Adolf, annesi Saxe-Coburg ve Gotha Prensesi Sibylla’dır. Prenses Margaretha, Prenses Birgitta, Prenses Désirée, Prenses Christina adlarında 4 kız kardeşi vardır. Babası, İsveç kralı olan dedesinin 2. veliaht prensi iken 26 Ocak 1947’de Kopenhag’daki Kastrup Havaalanı’nda gerçekleşen uçak kazasında öldü. Bunun üzerine XVI. Carl Gustaf veliaht Prens oldu.

XVI. Carl Gustaf, veliaht prens olarak okul öncesi yıllarında Stockholm Kraliyet Sarayı’nda özel olarak eğitildi. 1952 yılı sonbaharında okula başladı, Broms Okulu’na ve ardından Sigtuna Yatılı Okulu’na devam etti. 1966 yılında liseden mezun oldu. Ardından askeri eğitim alarak Ordu Donanma ve Hava Kuvvetlerinde ikibuçuk yıllık eğitimi tamamladı. Diğer askeri faaliyetlerin yanı sıra, 1966 & 1967 kışında mayın döşeme gemisi Älvsnabben ile uzun bir yolculuğa çıktı.

Veliaht Prens, 1968’de Deniz Subayı Sınavını geçti. Daha sonra İsveç Ulusal Savunma Koleji’nde bir komuta kursunu tamamladı ve deniz eğitimini İsveç Donanması’ndaki çeşitli gemilerde subay görevleri ile tamamladı.

1968 yılında Üniversitesi’nde Tarih, Sosyoloji, Siyaset Bilimi, Finans Hukuku ve Ekonomiden oluşan bir yıllık akademik çalışmalar programına katıldı. Daha sonra Stockholm Üniversitesi’nde Ekonomi okudu. Ardından ulusal ve yerel makamlara, sanayiilere, fabrikalara, laboratuarlara ve okullara özel olarak oluşturulmuş bir saha gezileri programını izledi.

XVI. Carl Gustaf, uluslararası deneyim kazanmak için New York’taki Birleşmiş Milletler İsveç Daimi Misyonu’nun çalışmalarına katıldı ve Afrika’da SIDA (İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı) ile çalışarak zaman geçirdi. Ayrıca Londra’da Hambro Bank, İsveç Büyükelçiliği ve İsveç Ticaret Odası’nda ve Fransa’da Nevers’deki Alfa Laval fabrikasında önemli zaman geçirdi.

Veliaht Prens olarak bir kaç resmi vesileyle dedesi İsveç Kralı VI. Gustaf Adolf’u temsil etti. Örneğin 1970 yılında, Osaka, Japonya’daki Dünya Fuarı’na İsveç heyetine başkanlık etti.

İsveç kralı olan dedesi VI. Gustaf Adolf, 15 Eylül 1973 tarihinde ölünce 19 Eylül 1973 tarihinde XVI. Carl Gustaf, kral olarak tahta çıkmıştır.

XVI. Carl Gustaf, 1972 yılında Almanya’nın Münih kentinde yapılan Olimpiyat Oyunları sırasında tanıştığı Silvia Sommerlath ile 19 Haziran 1976 tarihinde Stockholm Katedrali’nde evlendi. 14 Temmuz 1977 doğumlu Veliaht Prenses Victoria, 13 Mayıs 1979 doğumlu Prens Carl Philip ve 10 Haziran 1982 doğumlu Prenses Madeleine adlarında 3 çocuğu vardır.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here