sohbet odaları

Nermin Faruki Kimdir ?

Doğum tarihi : ?? ?? 1904
Ölüm tarihi : ?? ?? 1991
Kaç yaşında öldü : 87
Meslek : Heykeltraş, Ressam
Doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Nermin Faruki, 1904 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası Osmanlı Devleti’nin ilk parfüm üreticisi olan Mısır asıllı Ahmet Faruki’dir. Nermin Faruki, küçüklüğünden beri Fransızca, Almanca, İngilizce dersleri almıştır. İlk okulu ve kızların devam ettiği rüştiyeyi bitirdikten sonra İnas Sanayi-i Nefise Mektebi (İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi) Heykel bölümünde İhsan Özsoy döneminde arkadaşı Sabiha Bengütaş ile birlikte öğrencisi oldu. Daha sonra Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim gördü. Heykelle birlikte resim yapmayı da sürdürdü.

Yurda döndükten sonra daha ziyade resim ve seramik üzerinde de çalışmalarda bulunmuş heykel alanında daha çok büst çalışmalarına ağırlık vermiştir Nermin Faruki’nin yaptığı büst çalışmaları arasında Ali Hadi Bara, Ahmet Faruki ve çevresindeki renkli kişileri betimlediği büstleri ile tanınmıştır. Ali Hadi Bara büstü için kimileri, Türkiye’de dökülen ilk büst çalışma demektedir.
Bakır levhalardan figürsüz çalışmalar da yapan Nermin Faruki, kimi çalışmasında mermeri tercih etmiş ve yuvarlak formlu hatları severek kullanmıştır.

1956 yılında İlkbahar ve Çiçek Günü için yaptığı sanat eseri birincilik ödülüne layık görüldü. İkinci İstanbul Festivali’nde sanat eseri ile bir kez daha birincilik ödülünü kazandı. 1957 yılında İstanbul Şehir Galerisi’nde ilk kişisel sergisini açtı. İlk dönem yapıtlarında Alman neoklasikçiliğinin etkisinde kalmış, sonra ki çalışmalarında soyut bir anlayışa yönelmiştir. Sabiha Bengütaş ile birlikte Türkiye’nin ilk kadın heykeltıraşıdır.

Nermin Faruki, kendisinden 17 yaş büyük heykeltraş Nijat Sirel ile evlenmiş ve ona bir çok heykelerini yaparken yardım etmiştir.

1928 yılında Nijat Sirel’e, Mahir Tomruk ile birlikte Bursa Atlı Atatürk heykeli için yardımcı olduğu bilinen Nermin Faruki’nin “Ahmet Faruki Başı” isimli eseri de 1925 & 1926 yıllarına denk gelmektedir. Diğer çalışmaları arasında ; “Carlo Testi Başı ve Nü” çalışması da dikkate değerdir.

1986 yılında 82 yaşında iken 3. evliliğini yapan Nermin Faruki, 1991 yılında İstanbul’da 87 yaşında ölmüştür.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here