sohbet odaları

Frank Herbert Kimdir ?

Doğum tarihi : 08 Ekim 1920
Ölüm tarihi : 11 Şubat 1986
Kaç yaşında öldü : 66
Burcu : Terazi
Meslek : Yazar
Doğum yeri : Tacoma, Washington, A.B.D.
Ölüm yeri : Madison, Wisconsin, A.B.D.

Franklin Patrick Herbert, Jr Dune adlı bilim kurgu serisi sayesinde dünyaca tanınan, Amerika’lı bilim kurgu yazarı.

Frank Herbert, 08 Ekim 1920 tarihinde, Washington’a bağlı ufak bir kasaba olan Tacoma’da dünyaya geldi. 1939 yılında, liseden mezun olduktan bir yıl sonra Glendale Star adlı gazetede çalışmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı’na kadar bu işi sürdüren Herbert, savaş süresince, sonunda yaralanıp cephe gerisine gönderilene kadar, savaş fotografçısı olarak çalıştı.

II. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından Washington Üniversitesi’ne giren Herbert, burada kendisi gibi üretici yazarlık bölümünde okuyan Beverly Ann Stuart ile tanıştı, çift bir yıl sonra Washington’da evlendi.

1947 yılı, Frank Herbert’in yaşamında önemli bir dönüm noktası oldu. Looking for Someting adındaki ilk öyküsünü Startling Stroies’e satan Herbert’in yazarlık kariyeri böylece başladı. Bir yandan değişik gazetelerde muhabir ve editör olarak çalışmaya devam eden Herbert, bir yandan da eserlerini kaleme alıyordu.

1955 yılında piyasaya çıkan The Dragon in the Sea adlı kitap, Herbert’in ilk romanıydı. 1959 yılında Dune serisi için araştırmalar yapmaya başlayan Herbert, altı yıllık yoğun bir araştırma / yazın dönemine girdi. Dune’un tamamlanması altı yılını, yayınlanması ise birkaç yılını daha aldı.

Kitabı gönderdiği yayınevlerinden yirminin üstünde red cevabı alan Herbert, sonunda Chilton yayınevi ile anlaşarak kitabı bastıra bildi. Eleştirmenlerden çok iyi geri dönüşler alan kitabın piyasada tutulması biraz zaman aldı. Sıradan bilim-kurgu formatının çok dışında, aşırı kalın ve okunması zor bir kitap olan Dune, ilerleyen yıllarda giderek bilim kurgu edebiyatının baş yapıtlarından birisi olarak anılmaya başlandı. Kitap, Çöl Gezegeni Dune adı altında, David Lynch tarafından 1984 yılında sinemaya da aktarıldı. Ayrıca Frank Herbert’s Dune adı altında, yönetmen John Harrison tarafından üç bölümlük bir televizyon dizisi de çekilen kitabı temel alan bilgisayar ve masaüstü rpg oyunları da yapıldı.

1972 yılında, kariyerine yazar olarak devam etmek istediği için diğer işlerinden ayrılan yazar, Dune serisinin diğer beş kitabını da bu dönemden sonra kaleme aldı.

Ayrıca bu dönemde, kendisi gibi bir yazar olan arkadaşı Bill Ransom’la beraber ortak bilim kurgu eserleri de yazmaya başladı.

1974 yılında, karısı Beverly Herbert kansere yakandı ve 1984 yılıda ölene kadar bu amansız hastalıkla mücadele etti. Karısının ölümünden sonra yalnız kalan yazar, 1985 yılında Theresa Shackleford ile evlendi, fakat yazarın ömrü evliliğin uzun ömürlü olmasına izin vermedi. Uzun yıllardır pankreas kanseri ile boğuşan Frank Herbert, tedaviye devam ettiği sırada yakalandığı pulmoner emboli virüsü nedeniyle 11 Şubat 1986 tarihinde vefat etti.

Eserleri :

Dune
Dune Messiah
Children of Dune
God Emperor of Dune
Heretics of Dune
Chapterhouse Dune
The Road to Dune
A Matter of Traces
The Tactful Saboteur
Whipping Star
The Dosadi Experiment
Destination : Void
The Jesus Incident
The Lazarus Effect
The Ascension Factor
The Dragon in the Sea
The Green Brain
The Eyes of Heisenberg
The Heaven Makers
The Santaroga Barrier
Soul Catcher
The Godmakers
Hellstrom’s Hive
Direct Descent
The White Plague
Man of Two Worlds
The Worlds of Frank Herbert
The Book of Frank Herbert
The Best of Frank Herbert
The Priests of Psi
Eye

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here