sohbet odaları

Neriman Altındağ Tüfekçi Kimdir ?

Doğum tarihi : 14 Mart 1926
Ölüm tarihi : 04 Şubat 2009
Kaç yaşında öldü : 83
Burcu : Balık
Meslek : Şarkıcı
Doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Türkiye’nin ilk profesyonel Türk halk müziği kadın koro şefi, Şarkıcı, Halk müziği sanatçısı Neriman Altındağ Tüfekçi, 14 Mart 1926 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Ailesi aslen Amasya’lıdır, babası Amasya’lı Nurettin Behiç Bey’dir. Annesi Hayriye Hanım Erzurum’ludur. Nurhan Altındağ adında abisi, Perihan Altındağ Sözeri adında ablası vardı. İlkokulu, Erzurum’da Nene Hatun İlkokulu’nda okudu, ortaöğretimini ise İstanbul’da Nişantaşı Kız Lisesi’nde 1942 yılında bitirdi. Liseyi bitirdiği yıl olan 1942’de sınavla Ankara Radyosu’na girdi.

Neriman Altındağ Tüfekçi, 1949 yılında TRT Yurttan Sesler Korosu Şef yardımcılığına atandı. 1950 yılında repetitörlük ve 1953 yılında solist öğretmenliği unvanını aldı. 1957 yılında Kadınlar Korosunu kurdu ve yönetti. 1959 yılında İstanbul Radyosu’na atandı. İstanbul Radyosu’nda solistliğin yanı sıra Yurttan Sesler Kadınlar Korosunu kurdu ve yönetti. Türk Müziği Şube Müdür Yardımcılığı görevini de yürüttü.

1972 yılında tekrar Ankara Radyosu’na dönerek solistlik ve şeflik görevlerini burada sürdürdü. İstanbul’da kurulmakta olan Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın kuruluş çalışmalarına katılmak amacıyla, 1976 yılında TRT’den ayrılarak Konservatuar’a Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Öğretim görevlisi olarak atandı.

Neriman Altındağ Tüfekçi, 1951 yılında müzisyen Muzaffer Sarısözen ile evlendi. Bu evlilikten 1952 yılında oğlu Memil Sarısözen dünyaya geldi. 1956 yılında boşandı. 1958 yılında Halk müziği sanatçısı Nida Tüfekçi ile evlendi. Nida Tüfekçi ile evliliğinden Gamze (Tüfekçi) Yazıcı (d. 1958) adlı bir kızı vardır.

Sanat yaşamı boyunca çeşitli görevler üstlenmiş olan Neriman Altındağ Tüfekçi, repertuarında yer alan tüm öğelere ait türkü ve özellikle uzun havaları aslına ve yöre üslubuna uygun yorumuyla solist olarak büyük başarı ve ün kazanmıştır. Zamanın akademik eğitim veren tek kuruluşu olan Ankara Radyosunda oluşturulan büyük jürilerce yapılan sınavları üstün başarı ile kazanarak ; İlk kadın solist, İlk kadın öğretmen, İlk kadın şef ve bugüne kadar Halk Müziği dalında verilen ilk ve tek kadın artist öğretmen unvanlarına layık görülmüştür.

Yüzden fazla derlemesi bulunan Neriman Altındağ Tüfekçi’nin Nida Tüfekçi ile birlikte yazdığı “Memleket Türküleri” adlı bir de kitabı vardır.

İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nın yüksek ve lisansüstü bölümlerinde öğretim görevlisi ve Danışma Birimi üyesi olarak çalışmalarına devam eden Neriman Altındağ Tüfekçi, gerek şef ve gerek solist olarak çeşitli radyo ve televizyon konserlerinin yanı sıra, Japon Kültür Bakanlığı’nın özel davetlisi olarak Tokyo ve İşikava’da açıklamalı konserler vermiştir. Ulusal ve Uluslararası kongre, rostrum ve sempozyumlarda çeşitli bildiriler sunan Neriman Altındağ Tüfekçi, Halk Müziği ile ilgili değişik konularda konferanslar vermiştir.

Neriman Altındağ Tüfekçi, 04 Şubat 2009 tarihinde İstanbul’da 83 yaşında bir kalp krizi sonucunda tedavi altında alındığı İstanbul Florence Nightingale Hastanesinde ölmüştür.

Kitapları :

1964 – Memleket Türküleri (Nida Tüfekçi ile)

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here