sohbet odaları

Cemal Kaşıkçı Kimdir ?

Doğum tarihi : 13 Ekim 1958
Ölüm tarihi : 02 Ekim 2018
Kaç yaşında öldü : 60
Burcu : Terazi
Meslek : Gazeteci
Doğum yeri : Medine, Suudi Arabistan
Ölüm yeri : İstanbul

Cemal Kaşıkçı, (Jamal Khashoggi) 13 Ekim 1958 tarihinde Suudi Arabistan, Medine’de doğmuştur. Tam adı Cemal Ahmed Kaşıkçı’dır. Suudi Arabistan’lı silah tüccarı ve milyarder iş adamı Adnan Kaşıkçı amcasıdır. Kaşıkçılar, bizdeki yaygın kanaate göre aslen Kayseri’nin “Germir” köyündendir, ailenin bazı erkekleri üç asır önce hac için Arabistan’a gidip Medine’ye yerleşmiş, “Kaşıkçı” ismi zamanla Arapça’laşıp “Kaşşugi” olmuş, 1900’lerin başında İttihat ve Terakki’ye katılmışlar, Medine’nin “muhtesip”i, yani vergi toplayıcısı olmuşlar ve Adnan Kaşıkçı’nın Avrupa’da tıp tahsil eden babası Muhammed Halid Khashoggi, yani “Kaşıkçı”, Suudi Arabistan’ın kurucusu olan Kral Abdülaziz İbni Suud’un doktorluğunu yapmıştır. İstanbul’daki Suudi Konsolosluğu’na girip de çıkmayan Cemal Kaşıkçı işte bu Muhammed Halid Kaşıkçı’nın oğlu, Ahmed Kaşıkçı’nın çocuğudur. Cemal Kaşıkçı, ilkokul ve orta öğrenimini Suudi Arabistan’da yaptıktan sonra ABD’de Indiana Devlet Üniversitesi’nde işletme bölümünde yüksek lisans eğitimi tamamlayıp 1982 yılında sonra ülkesi Suudi Arabistan’na döndü.

Cemal Kaşıkçı, çeşitli Suudi Gazetelerinde muhabir olarak çalıştı. OKAZ, Al Sharq Al Awsat, Al Majalla ve Al Muslimoon da dahil olmak üzere çeşitli günlük ve haftalık Arap gazeteleri için bir muhabirlik yaptı. 1991 yılından 1999 yılına kadar Medine’de Al Madina gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Ayrıca bu dönemde Afganistan, Cezayir, Kuveyt, Sudan ve Orta Doğu gibi ülkelerde yabancı medya kuruluşlarının muhabirliklerini yaptı. 1987 & 1995 yılları arasında El Kaide lideri Usame bin Ladin ile bir kaç defa röportaj yaptı.

1999 yılından 2003 yılına kadar Suudi Arabistan’ın İngiliz gazetesi Arab News’te yazı işleri müdür yardımcılığı yaptı. Buradan Al Watan’a geçtikten sonra iki ay boyunca yazı işleri müdürlüğü yaptı ancak Suudi Arabistan’ın dini kuruluşları hakkında eleştirel yazılar yazdığı gerekçesiyle Suudi Arabistan hükümeti tarafından kovuldu. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, radikal İslam’ın önüne geçe bilmek için ülkedeki din eğitiminin gözden geçirilmesi gerektiğini, din eğitiminin yalnızca dini okullarda verilmesini, çocuklara bir dinin empoze edilmemesi gerektiğini savunuyordu.

Bunun üzerine ülkeyi terk eden Cemal Kaşıkçı, Londra’da büyükelçilik yapan Suudi Arabistan’ın kurucusu ve ilk kralı Abdülaziz İbni Suud’un torunu Prens Türki al Faysal’ın medya danışmanlığını yaptı.

2007 yılını Nisan ayında ikinci kez Al Watan’da yazı işleri müdürü olarak çalışmaya başladı. 17 Mayıs 2010 tarihinde yazdığı bir başka eleştirel yazıdan dolayı yeniden istifa etmek zorunda kaldı. Al Watan gazetesinden istifa etmesinin ardından El Velid bin Talal tarafından Bahreyn’deki el-Arab News Channel’ın genel yayın yönetmenliğine atandı. Ayrıca BBC ve Al Jazeera gibi kanallarda politik yorumculuk yaptı.

Cemal Kaşıkçı, 18 Eylül 2017 tarihinde Suudi Arabistan’ı terk ederek Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington DC’de yaşamaya başladı ve Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Düzenli olarak ülkesi Suudi Arabistan ve Muhammed Bin Selman hakkında eleştirel yazılar yayınladı.

Cemal Kaşıkçı’nın kraliyet sarayında çalışan eski eşi Alaa Nasif’den olma Salah (d. 1983), Abdullah (d. 1985) adında iki oğlu ve Noha (d. 1991) ile Razan (d. 1993) adlarında iki kızı vardır.

Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 tarihinde gittiği İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğuna evlilik işlemleri (Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’daki eşinden boşandığını gösteren belge) için girdi, bir daha da dışarı çıkmadı. Dışarıda Cemal Kaşıkçı’yı bekleyen Türkiye vatandaşı nişanlısı Hatice Cengiz, konsolosluk kapısının kapanmasından sonra polise Cemal Kaşıkçı’nın kaybolduğu yönünde şikâyette bulundu.

20 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı, Cemal Kaşıkçı’nın konsoloslukta yaşanan arbede sırasında öldüğünü iddia etti.

Suudi Arabistan’lı yetkililer cinayetten 18 gün sonra 20 Ekim 2018 tarihinde Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğunda Suudi Arabistan’dan gönderilen infaz timince vahşice öldürüldüğünü kabul etti.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

1 Yorum to “Cemal Kaşıkçı Kimdir ?”

 1. Necmettin Yücel dedi ki:

  Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğunda vahşice katledilişinin yıl dönümünde anıldı.

  Uluslararası sivil toplum kuruluşları, düşünce platformları ve insan hakları örgütleri, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 1. ölüm yıl dönümünde katledildiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde anma etkinliği düzenlendi. Törene Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard ve Kaşıkçı’nın arkadaşları da katıldı. Kaşıkçı’nın başkonsolosluk binasına girdiği saat 13:14’te saygı duruşuyla başlayan törende katılımcılar birer konuşma yaptı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı törende Kaşıkçı anısına yapılan anıtın da açılışı gerçekleştirildi.

  Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğunda vahşice katledilişinin yıl dönümünde anıldı. Törene Post gazetesinin sahibi dünyanın en zengin iş insanı Jeff Bezos’da katıldı.

  Geçtiğimiz yıl vatandaşı olduğu Suudi Arabistan’ın İstanbul Konsolosluğu’nda öldürüldüğü anlaşılan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın anması için bir araya gelenler arasında dünyanın en zengini Jeff Bezos da bulunuyordu.

  100 milyar doların üzerinde bir servete sahip Jeff Bezos, Amazon gibi dünyanın en büyük e-ticaret sistemine sahip olmasının yanı sıra Kaşıkçı’nın çalıştığı Washington Post gazetesinin de sahibi.

  Başta ABD basını olmak üzere dünyanın bir çok yerinden basın mensuplarının katıldığı anma törenine Jeff Bezos’un yaptığı konuşma damga vurdu.

  Jeff Bezos Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’e de destek veren açıklamalarda bulundu. “Hatice kimse senin gibi bir acıya katlanmamalı” diyen Bezos, “Şimdi burada senin olduğun yerde bu sokağın karşısında saatlerce bekledin. Ve o asla içerinden çıkmadı. Bu düşünülemez ve sen bizim kalbimizdesin. Biz buradayız. Sen yalnız değilsin” ifadelerini kullandı.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here