sohbet odaları

Levon Panos Dabağyan Kimdir ?

Doğum tarihi : 11 Kasım 1933
Ölüm tarihi : 07 Mayıs 2017
Kaç yaşında öldü : 84
Burcu : Akrep
Meslek : Yazar
Doğum yeri : Aksaray, Fatih, İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Levon Panos Dabağyan, 11 Kasım 1933 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesi Aksaray’da Ermeni bir aile olan Kirkor Karacıyan ve Siranuş Dabağyan’ın çocuğu olarak doğmuştur. Baba tarafı Van’dan Kastamonu’ya ve oradan da İstanbul’a göç eden Karacıyanlar ve anne tarafı ise Erzurum / Van yöresinden İstanbul’a göç eden Dabağyanlar’a dayanmaktadır. Dabağyan ailesi Ermeni Apostolik Kilisesi’ne mensuptur. Babası Krikor Efendi ailevi bir sebepten dolayı Dabağyan soyadını alarak evlatlarına da aynı soyadını vermiştir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul’daki Ermeni okullarında tamamladı.

Ailesi gibi kuyumcu olacakken başka mesleklere yöneldi. Yıllar boyunca çeşitli gazetelerde yazarlık yaptı. Bir süre patrikhanenin basın sözcülüğünü de yaptı.

Türk vatandaşı olan Levon Panos Dabağyan, 1954 yılında bahriyeli olarak askerliğini yaptı.

1967 yılında gazeteciliğe “Yeni İstanbul” gazetesinde muhabir olarak başladı. Son Havadis, Bugün, Hakikat, Yeşil Belde, Anadolu Ekspres, Milli Ekonomi ve Ziraat, izim Mücadele, Durum, Yeni Gazete, Ortadoğu, Bâb-ı Ali’de Sabah, Tercüman, Gavroş, Parev, Artar ve Nov Artar gazetelerinde makaleler ve çeşitli yazılar yazdı.

Levon Panos Dabağyan, 2005 yılında Ankara’da yapılan Türk Metal-İş Sendikası ve Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Her Yönüyle Ermeni Sorunu ve Tarihi Gerçekler” konferansında “Bugün bir Türkiye & Ermenistan savaşı çıksa, kesinlikle Türk cephesinde yer alır ve Ermenistan’a karşı savaşırdım. Ermenistan’ın toprak taleplerinin arkasında, aslında bir Ermeni devleti kurmak değil, büyük İsrail’i gerçekleştirmek emeli yatmaktadır” diye konuştu. Ayrıca Zeytunların kökeninin Pakraduniler olduğunu ve Zeytun İsyanı’nın arkasında Fransa ve Vatikan’ın bulunduğunu, isyanın düzenleyicilerinin Pakraduniler olduğunu ileri sürmüştür.

Türkiye Ermenisi araştırmacı yazar olan Levon Panos Dabağyan, Alparslan Türkeş ve Milliyetçi Hareket Partisi ile ilgili kitap yazan ilk Ermenidir. Türk tarihinde Ermenilere yapılmış bir soykırımın olmadığını savunmuştur. Türkiye’nin doğusunda isyan çıkaran Ermenilerin sürüldüğünü söyleyen Dabağyan, Türk Tarih Kurumu Tarih Araştırmaları Grubunda çalışmıştır.

Dabağyan, 1915’te yaşananları yok saymaz, ancak ‘soykırım’da demez ; bunun yerine ‘1915 Tehciri Faciası’ ya da ‘1915 Tehciri Trajedisi’der ; 1915’i uğursuz bir yıl olarak niteler. Ona göre 1915’ten Türk halkı değil İttihat ve Terakki yönetimi sorumludur.

Levon Panos Dabağyan, 1959 yılında eşi Eliz ile evlendi ve evliliğinden 1960’ta Alis isimli kızları oldu.

1967 yılında Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’ne giren ve sonrasında MHP’de bir dönem yöneticilik yapmış olan Levon Panos Dabağyan, 1969 yılında MHP’den İstanbul milletvekili adayı olmuştur. MHP’nin amblem olarak üç hilal figürünü seçmesine vesile olmuştur.

Kendini ‘Osmanlı Ermenisi’ olarak tanımlayan Levon Panos Dabağyan, MHP camiasında ‘Levon Amca’ olarak da bilinir. Levon Panos Dabağyan, 2013 yılındaki bir röportajında şunları söylemişti :

“1969 yılında, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi, Adana’da büyük kongresini topladı. Bu kongre partinin adının Milliyetçi Hareket Partisi olduğu ve genel başkanlığa Alparslan Türkeş’in getirildiği kongredir. O dönemde Alparslan Türkeş’in yakın çevresinde bulunuyordum kongrede yerimi aldım. Parti Atsızcılar (Nihal Atsız) ile Türkeşçi’lerin çekiştiği bir virajdaydı. Partinin ambleminin ne olacağı gündeme gelince, Atsızcı kanat ‘kurt’un amblem olarak seçilmesini önerdi, fakat ben ‘Biz Osmanlıyız ! Bize üç hilal yakışır !’ diyerek bağırdım. Bu çağrım alkışlarla desteklendi ve partinin amblemi olarak üç hilal seçildi. Böylece üç hilal MHP, kurt ise Ülkü Ocakları amblemi oldu.”

Levon Panos Dabağyan, 07 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul’da 84 yaşında ölmüştür. Şişli Ermeni Mezarlığına defnedilmiştir.

Kitapları :

1973 – Çağ Açan Hükümdar Fatih
1993 – Türkiye Ermenileri Tarihi
2001 – Pearl-Harbur’dan Hiroşima’ya
2002 – Osmanlı’da Şer Hareketleri ve II. Abdülhamid Han
2003 – Kemalizm Işığında Azınlık Gözüyle Atatürk
2004 – Zaman Tünelinde Tüm Yönleriyle Sinema Dünya’sı
2005 – Fatih ve Fetih Olayı
2005 – Paylaşılamayan Belde Konstantiniyye
2006 – 100 Makale, 100 Yorum
2006 – Türk Cihan Hakimiyetine Açılan Yol : Malazgirt Meydan Muharebesi (26 Ağustos 1071)
2006 – Zaman Tünelinde Şehr-i İstanbul’un Seyir Defteri : Semt-i Eyyüb, Semt-i Eminönü, Semt-i Yeşilköy
2007 – Emperyalistler Kıskacında Ermeni Tehciri : Türk Ermenileri
2009 – Başbuğ Türkeş ve Milliyetçilik : Siyasi Hayatım ve Düşüncelerim
2010 – Tarihin Işığında Ermeni Meselesi ve 1915 Kaosu
2011 – Geçmişten Günümüze Millet-i Sâdıka 1 : Osmanlı Ermenileri
2012 – Geçmişten Günümüze Millet-i Sâdıka 2 : Sanat Dünyamızda Ermeniler
2013 – Geçmişten Günümüze Millet-i Sâdıka 3 : İstanbul’da Gündelik Hayat
2014 – Osmanlı Ermenileri ve Bir Devrin Anatomisi
2014 – Bilinmeyen Sultan II. Abdülhamid Han 1
2016 – Türk Denizcilik Tarihi ve Ertuğrul Fırkateyni

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here