sohbet odaları

Ferdi Tayfur Kimdir ?

Doğum tarihi : ?? ?? 1904
Ölüm tarihi : 21 Mart 1958
Kaç yaşında öldü : 54
Meslek : Dublaj Sanatçısı, Sinema Oyuncusu, Yönetmen
Doğum yeri : Çanakkale
Ölüm yeri : İstanbul

Ferdi Tayfur, 1904 yılında Türk bir baba ile Alman bir annenin oğlu olarak Çanakkale’de doğdu. Babası Boğazlar Komutanı Miralay Hüseyin Tayfur ; annesi ise aslen Alman olup Müslümanlığı kabul etmiş Aliye Hanım’dı. Miralay Hüseyin Tayfur, Osmanlı Ordusu’na top almak için gittiği Almanya’daki bir baloda tanışmıştı Aliye Hanım ile. Ferdi Tayfur’un kardeşleri Hayri ve Adalet (Cimcoz)’dur. Ferdi Tayfur, 12 yaşında askeri Rüşdiye öğrencisi iken 1916 yılında annesinin memleketine Berlin / Almanya’ya gitti. Lise öğrenimini Almanya’da tamamladı. 1924 yılına kadar Berlin’de kaldı. Parasızlık nedeniyle mühendislik öğrenimi yarıda bırakıp Türkiye’ye döndü. Şark Demiryolları’nda memur olarak işe başladı. Maceracı bir ruhu vardı. Sürekli iş değiştirdi. Varna’da bir gemide tayfalık yaptı. Sofya’da dolandırıldı ! İstanbul’da sinema artisti oldu. 1931’de Çanakkale Geçilmez filmiyle sinema oyunculuğuna başladı.

Bu filmin çekimi sırasında karşılaştığı Melek’e vuruldu. Aynı yıl evlendiler. Çok mutluydular. Birbirlerinden hiç kopmuyorlardı. Ferdi Tayfur, eşinden ayrılmamak için kayınpederi Muhlis Sabahattin’in yazdığı bir oyunla, oyuncu olarak turneye bile çıktı. İstanbul davetlerinin vazgeçilmiş iki siması oldular. Gösterişli bir hayatları vardı. Ferdi Tayfur evlenmeden önce Beyaz Rus bir dansöz kadın sayesinde kokainle tanışmıştı. Ve zamanla eşi Meleğ’ide bu yalancı dünyaya çekmişti. Karı koca kokainmandılar ! Melek’in Şekerci Hacı Bekir’le yakınlığı Ferdi Tayfur’u çıldırttı. Her gün kavga ediyorlardı. Boşandılar. Daha sonra çoğu Muhsin Ertuğrul’a ait olan Bir Millet Uyanıyor Cici Berber, Milyon Avcıları, Leblebici Horhor Ağa filmlerde rol aldı. Nasrettin Hoca Düğünde adlı filmi yönetmen olarak tamamladı. 1930’lu yıllarda, yabancı filmleri, Mahmut Moral yönetimindeki Darülbedayi / İstanbul Şehir Tiyatrosu sanatçıları seslendiriyordu. Zamanla sanatçıların konuşmaları doğal gelmemeye başladı. Dublaj yönetimi, o dönemde İpekçiler’in İpek Filmi ile yakın ilişkide olan Nazım Hikmet’e görev verdi. Nazım Hikmet çeşitli meslekten kişileri dublaj sanatçısı yaptı. Bunlardan ikisi de Ferdi Tayfur ve eşi Melek’ti.

İlginç ses tonu ve kendine özgü vurgularıyla Ferdi Tayfur kısa sürede “dublaj kralı” oldu. Nazım Hikmet’den sonra İpek Film’de dublaj yönetmenliğini Ferdi Tayfur üstlenir. Özellikle komedi filmlerindeki kendine özgü seslendirme çalışmalarıyla tanınmıştır. Kendine özgü sesi, vurgulamaları ve esprileriyle asıl bu alanda ünlendi Ferdi Tayfur. Laurel & Hardy, Arşak Palabıyıkyan (Groucho Marx), Balıkçı Osman seslendirmelerinde kendi esprilerini de katarak hem bu karakterlerin hem de sinema sanatının Türkiye’de ilgi görmesine katkıda bulundu Ferdi Tayfur, 1931 de Tiyatro, sinema ve operet oyuncusu “Melek Kobra” ile bir evlilik yaptı Ses tellerinde meydana gelen sorunlardan dolayı dublajı ve sinema sanatçılığını bıraktı. Bir süre tiyatrolarda şovmenlik, meddahlık yaptı. Boşandığı eski karısının vücudunu Uyuşturucu yok etmişti ve 6 Aralık 1939’ta hayata gözlerini kapattı. “Lorel & Hardy”yi tek başına özgün sesiyle seslendiren Ferdi Tayfur, kokainden sonra zamanla eroine de bulaştı. Onun da ömrü uzun olmadı. Uyuşturucu tedavisi gördüğü Bakırköy’de, 21 Mart 1958’de yaşama veda etti.

Yönetmenlik yaptığı filmler :

1957 – Hata / Bırakın Ağlayım
1954 – Öldüren Sır
1948 – İstiklal Madalyası
1947 – Kerim’ın Çilesi
1946 – Senede Bir Gün
1943 – Nasreddin Hoca Düğün’de

Senaryo yazarı :

1957 – Hata / Bırakın Ağlayım

Oyuncu :

1948 – İstiklal Madalyası
1947 – Kerim’ın Çilesi
1946 – Senede Bir Gün
1944 – Deniz Kızı
1943 – Nasreddin Hoca Düğün’de
1940 – Şehvet Kurbanı
1937 – Güneşe Doğru
1934 – Milyon Avcıları
1933 – Leblebici Horhor Ağa
1933 – Cici Berber
1932 – Bir Millet Uyanıyor

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here