sohbet odaları

Richard Allen Garriot Kimdir ?

Doğum tarihi : 04 Temmuz 1961
Kaç yaşında : 54
Burcu : Yengeç
Meslek : Bilgisayar Bilimcisi, İş adamı
Doğum yeri : Cambridge, İngiltere

Richard Allen Garriot, internet üzerinden oynanan 2. nesil devasa rol yapma oyunu (MMORPG) olan Ultima Online ve aynı isimli tek kişilik bilgisayar oyunu serisi Ultima’daki karaktere ait Lord British takma adı ile tanınmakta olan bilgisayar oyunu tasarımcısı, yazılımcı, girişimci, astronot ve uzay turistidir. Garriot, oyun dünyasındaki başarılarına rağmen popüler kültürde daha çok “ilk uzay turisti” olmasıyla tanınmaktadır. Richard Allen Garriot 4 Temmuz 1961’de İngiltere/Cambridge’de doğdu ve Texas/Nassau Bay’de büyüdü. Babası Skylab 3 ve STS-9 görevi için gönderilen uzay mekiğinde çalışmış bir astronot ve bilim adamı olan Owen K. Garriot’tur. Clear Greek Lisesi’nde öğrenim gördüğü esnada bilgisayar programcılığına ilgi duymaya başladı ve kendi kendisini geliştirerek klasik fantezi temalı bilgisayar oyunları yapmaya koyuldu. Bu uğraşı neticesinde ailesi onu 1977’de Oklahoma Üniversitesi’nde 7 haftalık bir bilgisayar kampına yolladı.Bu kamp esnasında tanıştığı arkadaşlarına Amerika’da daha çok tercih edilen ”hi” yerine İngiltere’de daha çok tercih edilen ”hello” şeklindeki selamlaşma ile karşılık verince, kamptaki arkadaşları onun İngiliz olduğuna kanaat getirdiler ve böylelikle”British” yani ”Britanyalı” lakabını burada edinmiş oldu.

Bilgisayar oyunu piyasasına açılma konusundaki ilk girişimi, ComputerLand adlı perakende donanım satışı yapan mağazada çalıştığı esnada, 1980 yazında gerçekleşti. (DND28b) kod adıyla (Dungeons & Dragons benzeri Garriot’un kodladığı 28. oyun) isimlendirdiği oyun, Akalabeth adıyla piyasaya sürüldü ve büyük bir başarı kaydetti. Oyunun tek kopyasının 5 USD olarak fiyatlandırıldığı dönemde, oyun onbinlerce kopya satarak Garriot’un öğrenimi için gereken paradan çok daha fazlasını kazanmasını sağladı ve bu durum, bilgisayar oyunu piyasasının efsanelerinden birisi olan Ultima serisinin doğmasını sağladı. 1980’lerin başlarında öncelikle Apple II model bilgisayarlar için yazdığı ilk oyun Ultima I, California Pacific Computers tarafından plastik fermuarlı naylon ambalajlarda piyasaya sürüldü ve çok geçmeden Sierra On-Line tarafından oyunun ikinci basımlarının satışına başlandı. Sonrasında babası ve kardeşleri ile beraber Origin Systems’ı kurarak Ultima serisini devam ettirdi. Ultima Serisi’ne dahil olan oyunlar, beraberlerinde oyunun geçtiği dünyanın kumaşa basılmış haritasını vermesi ve kutudan çıkan oyunun öyküsünün bulunduğu kitapçıkataki oyuna ait öykünün içeriğine dair sorular soran karakterler üzerinden kopya koruması sağlaması açısından pek çok ilki gerçekleştirdi. 1992 Eylül’ünde Garriot, Origin Systems’ı Electronic Arts’a sattı. 1997 ilk grafik tabanlı online rol yapma oyunu olan Ultima Online’ın yapım ekibinin başına geçti. Sonraları Electronic Arts, Origin’in tüm yeni projelerini durdurduğunu açıkladı ve böylelikle Garriot’un Privateer Online ve Harry Potter Online’ın da aralarında bulunduğu pek çok projesi iptal edilmiş oldu. 2000 yılının Nisan ayında Garriot, Ultima Online’ın prodüktörü ve kendi kardeşi Starr Long ile birlikte Destiantion Games’i kurdu ve bu firma da sonradan Ncsoft ile birleşerek, Garriot’un bilgisayar oyunu konusundaki kariyerine MMORPG tasarımcısı olarak devam etmesini sağladı. Bundan sonraki dönemde Garriot, NC Interactive’in CEO’su oldu. Garriot’un piyasa sürdüğü oyunlar arasında kendisini General British karakteri olarak içeriğine dahil ettiği ve 28 Şubat 2009’da kapatılan MMORPG, Tabula Rasa da bulunmaktadır.

Bilgisayar oyunu piyasasındaki işlerinin yanısıra uzay seyahatleri de yapan Garriot 30.000.000 USD karşılığında 12 Ekim 2008’de uzay turisti oldu. Garriot, baba-oğul iki nesil birden uzay da bulunmuş iki aileden ilkinin oğlu, uzayda İngiltere Bayrağı taşıyan ikinci kişi, 6. uzay turisti gibi ünvanlara sahiptir. Garriot, 24 Ekim 2008 de Expedition 17 üyesi olan iki Rus kozmonot Oleg Kononenko ve Sergei Volkov ile birlikte dünyaya döndü. İçinde bulundukları Soyuz TMA-12 kapsülü, Moskova saatine göre 07:36’da, Kazakistan/ Arkalık’ın 55 mil kuzeyindeki düzlüklere indi ve oradan da helikopter vasıtası ile Baykonur’daki uzay merkezine nakledildiler. Uzayda kaldığı süre boyunca Garriot, Babasından edindiği tecrübe sayesindeWindows on Earth projesi kapsamında ISS (International Space Station’da gerçekleşen dünyaya ait fotoğrafik ölçümlerde ve radyo operatörlüğünde görev aldı. Halen Space Adventures uzay turizmi şirketinin yönetim danışmanlığını üstlenmektedir ve uzaya araç gönderen, dünyanın her yanından pek çok sivil organizasyonun yarıştığı 10.000.000 X-Prize adlı yarışmanın da jüri üyesidir.

Tüm bunlara ek olarak 3 Haziran 2009’da, yerçekimsiz ortamda gerçekleşen bir nikaha şahitlik etti. 2004’te yakın arkadaşı ve profesyonel boksör Jesús Gabriel Sandoval Chávez’in, Érik Isaac Morales Elvira ile olan karşılaşmasında köşe ekibine dahil olarak arkadaşına yardım etti. Garriot, Amerikalı Sihirbazlar Cemiyeti (Society of American Magicians)’nin, aynı topluluğa ait MUM dergisinin 2008 Ocak ayında kapak konusu olmuş bir üyesidir. Texas/Austin’de Britanya Köşkü adlı bir korku evi-müzesinin yanısıra, Luna 21 ve Lunokhod 2 adlı emekliye ayrılmış iki insansız uzay aracına sahiptir. Garriot, 2006’da gerçekleştirilen İnteraktif Sanat ve Bilim Öncüleri sıralamasında 9. sırada yer almıştır.

Yayınladığı Oyunlar :

Akalabeth: World Of Doom – 1980
Ultima I: The First Age of Darkness – 1980
Ultima II: The Revenge of The Enchantress – 1982
Ultima III: Exodus – 1983
Ultima IV: Quest of the Avatar – 1985
Autoduel – 1985
Ultima V: Warriors of Destiny – 1988
Omega – 1989
Ultima VI: The False Prophet – 1990
Worlds of Ultima: The Savage Empire – 1990
Ultima: Worlds of Adventure 2: Martian Dreams 1991
Ultima: Runes of Virtue – 1991
Ultima Underworld: The Stygian Abyss – 1992
Ultima VII: The Black Gate – 1992
Ultima VII: The Forge of Virtue – 1993
Ultima VII Part Two: Serpent Isle – 1993
Ultima VII Part Two: The Silver Seed – 1993
Ultima Underworld II: Laybrinth of Worlds – 1993
Ultima VIII: Pagan – 1994
Ultima: Runes of Virtue II – 1994
Ultima VIII: The Lost Vale Expansion Pack (İptal Edildi)
Bioforge – 1995
Ultima Online – 1997 (halen aktif)
Ultima Online: The Second Age – 1998
Lineage – 1998
Ultima IX: Ascension – 1999
Lineage II: The Chaotic Chronicle – 2003
City of Heroes – 2004
City of Villains – 2005
Tabula Rasa – 2 Kasım 2007

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here