sohbet odaları

İstim Kebabı

Malzemeler :

600 gr Kuzu Kuşbaşı
1 tatlı kaşığı Tuz
1/2 çorba kaşığı Karabiber
1/2 adet Limon
200 gr Arpacık Soğanı
200 gr Patlıcan
50 gr Dolmalık Biber
1/2 bardak Zeytinyağı
200 gr Domates
30 gr Margarin
1 bardak Su
1 tatlı kaşığı Tuz
1/2 tatlı kaşığı Karabiber
1/2 demet Maydanoz

Tarifi :

Ön hazırlık olarak limonun kabuğunu ve iç tarafındaki beyaz etli kısmını alıp atın. Limonun kalan kısmını ince dilimleyin. Arpacık soğanlarını ayıklayıp bütün olarak bırakın. Patlıcanları hareli soyun. Uzunlamasına dörde bölüp çekirdekli kısımlarını alın iri parçalar halinde kuşbaşı et büyüklüğünde doğrayın. Dolmalık biberin sap ve çekirdekli kısmını alıp atın. İri parçalar halinde doğrayın. Domatesleri kabuklarını soyup çekirdeklerini temizledikten sonra iri zar biçimi doğrayın. Maydanozu yıkayıp iyice kuruladıktan sonra ince kıyın.

Etlerin üzerine tuz ve biberi serpin. Bir kaşıkla iyice karıştırın. Bir tencerenin dibine tuzlanıp biberlenmiş kuzu etlerini koyun. Tencereyi bir kenara kaldırın. Zeytinyağını bir tavada kızdırın. Sırasıyla arpacık soğanı, patlıcanı ve dolmalık biberi bir maşayla kızardıkça alt üst ederek pişirin. Sebzeleri fazla yağlarını süzdürmek üzere kağıt peçete üzerine çıkartın. Tenceredeki etlerin üzerine sırasıyla limon dilimlerini, arpacık soğanı, domatesleri, patlıcan ve dolmalık biber parçalarını dizin.

Yağı küçük bir kapta orta ateşte eritin. Yağ erir erimez kabı ateşten alın. Erimiş yağı, tenceredeki et ve sebzelerin üzerine dökün. Suyunu ilave edin. Tencerenin kapağını sıkıca örtün. Etrafını su ve unla hazırlayacağınız koyu bir bulamaçla kapatın. Tencereyi ağır ateşe oturtun. Kebabı ağır ateşte yaklaşık 45 dakika pişirin. Tencereyi ateşten alın. Etlerin pişip pişmediğini kontrol edin. Gerekirse tencerenin kapağını tekrar hamurla sıvayarak kebabı bir süre daha etler yumuşayıncaya kadar pişirin.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here