sohbet odaları

Erol Pekcan Kimdir ?

Doğum tarihi : 11 Haziran 1933
Ölüm tarihi : 11 Ocak 1994
Kaç yaşında öldü : 61
Burcu : İkizler
Meslek : Müzisyen
Doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : Ankara

Erol Pekcan, 11 Haziran 1933 tarihinde İstanbul’da bir asker çocuğu olarak doğmuştur. 7 yaşında evde pufun üzerinde davul çalarak müziğe başlamış. Haydarpaşa Lisesinden mezun olduktan sonra 1950 yılında Moda’da müziğe başladı. İlk kez 1953 yılında Avusturya’lı bir grupla beraber çalarak profesyonel müzik hayatına başladı. 1954 yılında Erdoğan Çaplı ile birlikte oluşturduğu ikili ile ve 1957 yılında Melih Gürel (Piyano) ve Selçuk Sun (Bas Gitar) ile bir üçlü kurarak kariyerini TRT Ankara Radyosu’nda uzun süre sürdürdü.

Böylece Erol Pekcan Türkiye’deki ilk caz gruplarının kurucuları arasında oldu. 1958 yılında Selçuk Sun (Bas), Melih Gürel (Trombon), Willy Faschinger (Piyano), Müfit Kiper (Trompet) ile birlikte Selçuk Sun Beşlisi’nde baterist olarak yer aldı. 01 Şubat 1958 tarihinde Türk & Amerikan Derneği’nde verdiği bir konser sonrasında İstanbul Radyosu’nda caz programlarına başladı. 1960’lı yıllarda kurucu üyeleri basta Selçuk Sun, kornoda Melih Gürel olmak üzere Erol Pekcan Triosunu tekrar kurdu.

1967 yılında Füsun Önal, Erol Pekcan Caz Orkestrasında caz şarkıları söyleyerek şarkıcılık kariyerine başladı. 1970 & 1971 yılında Erol Pekcan Caz Orkestrası ile çalışan Tarık Öcal ‘Evlerinin Önü Zeytin Ağacı’ (1970) ve ”Kabağı da Boynuma Takarım / Nihavent Longa” 45’liğini çıkarttılar (1971). 1972 yılında Ankara’da askerlik görevini yapan Fatih Erkoç, Erol Pekcan Orkestrası ile uzun süre caz ağırlıklı müzik yaptı. Bir çok radyo ve televizyon programına katıldılar ve özel konserler verdiler. Erol Pekcan Orkestrasından Melih Gürel (Trombon) ayrılmasından sonra, Tuna Ötenel (Saksofon) katıldı.

Piyano ve saksofonda Tuna Ötenel, bas gitarda Kudret Öztoprak ve davulda Erol Pekcan’dan oluşan Erol Pekcan Orkestrası 1978 yılında Türkiye’nin ilk caz uzunçaları Caz Semai’yi yaptı. İngilizceyi çok iyi konuşan Erol Pekcan, caz faaliyetlerini yanı sıra Ankara’da bulunan (Joint US Military Mission for Aid to Turkey, “Türkiye’ye Yardım için Ortak ABD Askeri Kurulu”) JUSMMAT’da çalıştı. Türkiye’nin ilk caz gruplarının kurucularından biri olan Pekcan, Amerika Birleşik Devletleri Hükümetinin davetlisi olarak 1984 yılında ABD’ye davet edilmiş ve ABD’nin en ünlü caz merkezlerinde bir Türk Hafif Batı Müziği sanatçısı sıfatıyla konferanslar vermiştir.

Baterist ve caz sanatçısı olan Erol Pekcan, Türk cazının temel taşlarından biri kabul edilen “Jazz Semai” albümünü 1978 yılında Tuna Ötenel ve Kudret Öztoprak ile birlikte yaptı. Erol Pekcan evli idi ve bir kızı vardır. Erol Pekcan’ın 1984 & 1989 yılları arasında Cem Özer ile evlilik yapmış olan Sebla Pekcan (d. 1959) adında bir kızı vardır. 1993 yılında İstanbul Parliament Jazz Festivali sırasında kalp krizi geçirdi. Hastanede yatarken bile aklı festivalde idi ve gidemedi. Erol Pekcan, 11 Ocak 1994 tarihinde Ankara’da 61 yaşında ölmüştür.

Albümleri :

1978 – Jazz Semai

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here