sohbet odaları

Timuçin Esen Kimdir ?

Doğum tarihi : 14 Ağustos 1973
Kaç yaşında : 43
Burcu : Aslan
Meslek : Tiyatro, Dizi, Sinema Oyuncusu, Şarkıcı
Doğum yeri : Adana

Timuçin Esen, 14 Ağustos 1973 tarihinde Adana’da Devlet Su İşleri’nde çalışan avukat anne ve avukat baba’nın ilk çocuğu olarak doğmuştur. Annesinin adı Nihal ve babasının adı Üstün Esen’dir. Çocukluğu 7 yaşına kadar Keban Barajı lojmanlarında geçti. Tumiçin Esen’in ailesi aslen Niğde’lidir. TED Ankara Koleji mezunu. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde iki yıl okuduktan sonra İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Ankara Hacettepe Devlet Konservatuarı’nda okurken, barlarda çalıp söylemeye başladı. İtalya ve ABD’de de tiyatro eğitimi aldı. Los Angeles’taki California Insitute of the Arts Üniversitesi’nde 7 yıl sinema yönetmenlik üzerine master yaptı. Öğrencilik yıllarında “Çıkmaz Sokak” adında, orta metrajlı bir film çekti.

Timuçin Esen, eğitimini tamamladıktan sonra yurda dönerek ve “Gurbet Kadını” dizisinde Hakkı Ağa rolüyle seyircinin karşına geçti. Dizi sonrasında Meltem Cumbul ve Şener Şen’le beraber “Gönül Yarası” adlı sinema filminde de rol aldı. Gönül Yarası filminde gözü kara ve dünyayı aşkı uğruna yıkacak bir adam olan Halil karakterini canlandıran Esen, canlandırdığı bu karakterle 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En iyi Yardımcı Erkek ödülünü aldı. Timuçin Esen, “Hırsız Polis” adlı dizide kendini işine adayan, idealleri uğruna yaşayan, Çınar rolüyle izleyicilerin beğenisini topladı. 2006 & 2008 yılları arasında Melih Cevdet Anday’in eseri olan “Mikado’nun Çöpleri” isimli tiyatro oyununda rol aldı. 2011 yılında Tolga Örnek’in yönetmenliğini yaptığı “Labirent” filminde Meltem Cumbul ile birlikte rol aldı. Timuçin Esen, Fikret adındaki bir istihbaratçıyı canlandırdığı bu filmde, bu rolüyle 17. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri töreninde Ayhan Işık Özel Ödülü’nü almıştır.

İstanbul Beyoğlu’nda 2012 yılında açtığı, peştamal, havlu, sabunluk ve benzer hediyelik eşya satılan bir mağazası var. mağazasının adını Fransızca “Peche de Malle” (Sandıktaki Şeftali) koydu. Müzisyenliği de olan Timuçin Esen 2011 yılında ”Mayhoş” adlı ilk albümünü çıkardı. Timuçin Esen, 18 Ağustos 2016 günü ilk bölümü ile Kanal D ekranlarında yayınlanmaya başlayan “Bodrum Masalı” adlı dizide Alperen Duymaz, Şevval Sam, Murat Aygen, Hilmi Cem İntepe, Dilan Çiçek Deniz, Toprak Sağlam, Serhan Onat, Bora Cengiz, Kaan Çakır, Ebru Unurtan, Yener Gürsoy, Ezgi Şenler, Serel Yereli, Zehra Yılmaz, Nazlı Kar, Basri Albayrak, Cemalettin Çekmece, Tülin Yazkan, Tugay Bahşi ile birlikte oynadı. Timuçin Esen, 2012 yılından beri Bilge Türe ile birliktedir. Ayda Esen (d. 2013) adında bir kızı vardır.

Tiyatro Oyunları :

2006 & 2008 – Mikado’nun Çöpleri

Ödülleri :

2012 – 17. Sadri Alışık Ödülleri : Jüri Özel Ödülü (Labirent)
2005 – 27. Siyad Türk Sineması Ödülleri : En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Gönül Yarası)
2005 – 42. Antalya Film Şenliği : En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Gönül Yarası)
2005 – 33. Altın Kelebek : En İyi Erkek Oyuncu (Hırsız Polis)

Albümleri :

2011 – Mayhoş

Filmleri ve Dizileri :

2016 – Bodrum Masalı (Faryalı) (TV Dizisi)
2014 – Kumun Tadı (Hamit) (Sinema Filmi)
2014 – Gönül İşleri (Yılmaz) (TV Dizisi)
2013 – Vicdan (Yunus) (TV Dizisi)
2013 – Senin Hikayen (Hakan) (Sinema Filmi)
2011 – Labirent (Fikret) (Sinema Filmi)
2009 – Kapalı Çarşı (Şarkı Söyleyen Adam) (TV Dizisi)
2008 – Mavi Fil (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
2005 & 2006 – Hırsız Polis (Çınar) (TV Dizisi)
2004 – Gönül Yarası (Halil) (Sinema Filmi)
2003 – Yazı Tura (Asker) (Sinema Filmi)
2003 – Gurbet Kadını (Hakkı) (TV Dizisi)
2003 – Deliyle Geçen Gece (Benli Taci) (TV Filmi)

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here